This is a SEO version of ezsterlanc_bori_egybe. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »73
A gyermekláncfű, a növényvilág csodája
Nyár elején a réteken mindenütt ott aranylik ezerszámra a gyermekláncfű, hírül adva a meleg beköszöntét.
Korábban gyógyító növénynek tekintet-ték, s különféle betegségek – például máj-és epebaj – ellen használták. Az 1500-as években sebeket gyógyítottak vele. Azóta is kedvelt a népi gyógyászatban. A gyerekek nyulaknak és tengerimalacoknak szedik a leveleit, a kertészek viszont haragszanak erre a kiirthatatlan gyomnövényre.
Egyetlen növény sem tökéletesítette ilyen mértékben a túlélés művészetét, mert néhány év alatt akár végleg benyomulhat egy földte-rületre. Ugyanis egyetlen növény 1000 új növénynek adhat életet egy nyár folyamán! Napsütésben a sárga virágfészkek kibomla-nak, esőben becsukódnak. Így a termések biztonságban vannak. Később, amikor azok beérnek, pehelykönnyű bóbitáikkal „vitorláz-nak” a levegőben. A termések akkor szóród-nak szét a legsikeresebben, ha süt a nap és fúj a szél. Nyitott ernyőcskékhez hasonlítanak, több száz, sőt több ezer méter távolságra is eljuthatnak. Ha megérkeznek, a termésen található tüskék belefúródnak a talajba. Ezek egy része kikel, másik része pedig csírázóké-pességét megtartva a földben pihen.
A gyermekláncfű éveken keresztül él, fej-lődik. Vastag gyökere idővel többfelé elága-zik, egy méter mélységre is lehatol. A kerté-szek tisztában vannak azzal, hogy a pázsitból a pitypangot csaknem lehetetlen kiirtani. Ha a növény föld feletti részét késsel lemetszik, hamarosan új nő helyette. Ezért gyökerestől kell kigyomlálni.
Részlet Charlie Bood (csárli búd) A természet csodái című művéből
Fordította Frenkel Éva
This is a SEO version of ezsterlanc_bori_egybe. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »