Page 78 - ezsterlanc_bori_egybe

This is a SEO version of ezsterlanc_bori_egybe. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

76

A denevér

A denevér emlősállat. Európában és hazánk-ban is mindenütt előfordul. Sokféle élőhelye van: pincékben, bányákban, barlangokban, faodvakban, padlásokon tanyázik, néha egyesével, de legtöbbször csoportosan. Álta-lában szabadon lóg a mennyezetről vagy fa-lon, nyílásokban lapul.

Cikázva, villámgyorsan repül. Ha nem lát-nánk, észre sem vennénk, hiszen hangja a mi fülünk számára nem hallható. Repülés köz-ben rendkívül magas hangot bocsát ki, mely az útjába eső tárgyakról, repülő rovarokról visszaverődik. A visszaverődött hangot óriá-si fülkagylóival felfogja, s így észleli az aka-dályokat, illetve találja meg a táplálékát, a szúnyogot és a repülő rovarokat.

Az éjszakai rovarokban kifejlődött ellenük a megfelelő védekezés valamilyen formája. Amint felismerik a veszélyt, iszonyú iramban kezdenek cikázni, hogy kikerüljenek a de-

nevérek hatósugarából. Ha végképp nem si-kerül ez a menekülési mód, utolsó taktika-ként összecsapják a szárnyaikat, lezuhannak, és mozdulatlanok maradnak a földön. Egy hét gramm súlyú denevér egyetlen óra alatt egy gramm szúnyogot képes összeva-dászni. A szúnyog súlya parányi, 500 szú-nyog „nyom” egy grammot. Ebből kitűnik, hogy a denevér ügyes és kitartó zsákmányo-ló, hiszen átlagosan hét másodpercenként kap el egy szúnyogot. Hihetetlen az étvágya, ugyanis testsúlya egyhetedét falja fel egyet-len óra alatt.

Amikor a hasoldalon hullani kezd a dene-vér szőre, domborúbb lesz ott a teste, és al-váskor egyik lábával fogja a hasát, hamarosan kisdenevér születik. Általában 1-2 kölyköt hoz a világra. A szárnyaival és a farkvitorlá-jával féltően takargatja a kicsit. Az utódot az első napokban csak ritkán és véletlenül lehet látni. Szájával anyja emlőire tapad, hátsó lá-baival csimpaszkodik. A hatodik napra ki-nyílnak a szemei, és a tizedik napon már ő is csüng.

A denevérek több fajtája ismeretes, pl.: kö-zönséges, patkósorrú, hegyesorrú, csonkafü-lű, kései, korai, szőrösfarkú stb.

A denevérek védettek, mert igen megfo-gyatkozott a számuk. Az egész világon év-századokon át sötét és ostoba babonák fű-ződtek hozzájuk, mert külsejük teljesen egyedülálló az állatvilágban.

Részlet Nádai Magda A természet csodatára

című művéből

Találd ki, mi az!

Én a vitézeknek mind előttük járok,

nagyobbat magamnál meghánykolódtatok,

nemes orcájukra szállok,

hegyes tőrömmel mindenkit leszúrok.

Dolgozd fel a szöveget az alábbi szempontok alapján!

1. Húzd alá, hogy miről szól ez a szöveg! Egy érdekes történetet mond el a denevérről. Ismereteket közöl az állatról és életmódjáról. Egy denevérrel kapcsolatos babonát ír le.

Page 78 - ezsterlanc_bori_egybe

This is a SEO version of ezsterlanc_bori_egybe. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »