This is a SEO version of ezsterlanc_bori_egybe. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »78
Örök sötétségben
A vakond föld alatti járataiba nehéz belátni. Nem könnyű kideríteni, hogyan is zajlik en-nek az örök sötétségben élő állatnak az élete. Vajon van-e szeme egyáltalán a vakond-nak? Hiszen odalent a sötét járatokban iga-zán nincs szüksége látószervre. Ennek elle-nére az igazság az, hogy a vakondnak igenis van szeme. Igaz, hogy ezek csak amolyan ap-rócskák, csökevényesek 1 . Odalent fülkagy-lókra sincsen szüksége. A természet ezen is segített. A vakond fülei elkorcsosodtak, és csak egészen csökevényes formában vannak meg. Ha szemeit és füleit nem is nagyon használja, annál inkább rövid első lábait. Ezek talppal kifelé fordultak, ásószerűen megszélesedtek, ezért nevezzük ásólábnak. A vakond bundája rövid szőrű, tömött, bársonyosan puha és többnyire teljesen feke-te színű. Ezzel is élőhelyének örökös sötétsé-géhez alkalmazkodik. Néha előfordulnak szürkésbe hajló, sőt fehéres színezetű példá-nyok is.
A vakond szinte az egész életét a föld szí-ne alatt éli le. Járatai szigorú célszerűséggel épülnek. A folyosók az állat testénél valamivel szélesebbek, így könnyen és gyorsan mozog-hat bennük. A vakondtúrásokat a járatokból kikerülő fölösleges föld alkotja. Ezeket leg-gyakrabban réteken, erdei tisztásokon talál-juk.
A „vakondvár” két részből áll. Az egyik a vadászterület, mely a járatok sokasága. Ahol zsákmány bőven akad, ott a vadászte-rület kiterjedése kisebb. Ahol szűkiben van a táplálék, járatait messzire kiterjeszti, hogy örökké éhes gyomrát megtölthesse.
A vakond rengeteget eszik, és a koplalást nehezen bírja. Gilisztákat és más élő táplálé-kot: rovarlárvákat, egeret, gyíkot hord össze, és azokat gyengéden megrágva helyezi el kamrájában, s később folyamatosan falja fel őket.
A vakondvár másik része az otthon, a fé-szek köré épült. Maga az üreg felülről lapí-tott gömb alakú, átmérője 20-25 cm. Az odúban levő fészek fűszálakból, levelekből, szalmából álló gombóc. Egy-egy fészek többnyire azonos anyagból készül, abból, amihez a vakond a legkönnyebben hozzájut. Tavasszal a nőstény 4-6 fiókát ellik, me-lyek 5-6 hetes korukban már önállóak, és új járatokat készítenek.
A vakond nem alszik téli álmot. Az erős fagyok idején mélyebbre húzódik, de a friss hóban látható lábnyomai azt bizonyítják, hogy időről időre fellátogat az alvilágból té-len is.
Részlet Schmidt Egon Kisemlősök című művéből
Találd ki, mi az!
Zöld mezőben fekete üstöket borogatnak.
1 csökevényes: itt: eredeti feladatát elvesztett érzékszerv
This is a SEO version of ezsterlanc_bori_egybe. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »