This is a SEO version of AP030121_kész. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »8
1. Keretezd be a szövegben a bambuszmedve elnevezéseit!
2. Tegyél fel kérdéseket a vastaggal kiemelt mondatok tartalmával kapcsolatban!
4. Húzd alá pirossal, hogy mi a WWF célja!
1. ____________________________________________________________________ 2. ____________________________________________________________________ 3. ____________________________________________________________________
Felfedezésének éve:___________________ Fogságba ejtésének éve: _____________ Természetes élőhelye:____________________________________________________ Az első állatkerti pandabébi születésének helye: _______________________________ Testhossza:___________________ Testtömege: ______________________________
3. Írd ki a szövegből az óriás pandára vonatkozó adatokat!
Összesen:
Bambuszmedve
Ritkaság az állatvilágban az óriás panda vagy bambuszmedve. Tíz ujjunkon megszámlálhatjuk, hogy mennyi van még belőle a világ állatkert-jeiben. 1869-ben fedezték fel, de csak 1936-ban sikerült az első élő példányt fogságba ejteni.
Először a pekingi állatkertben csodálhatták meg a látogatók. Ugyanitt született az első utód is. Ez az állat csak Kínában él, ott is a 2500 mé-ternél magasabb hegységekben. Leereszkedik azonban a dzsungelbe is, mert előszeretettel táplálkozik a bambusz rügyeivel, hajtásaival, leveleivel. Emiatt a helybeli lakosság „bam-buszrágónak” hívja, de emlegetik „fehér medve-ként” is. Ez az elnevezés is helytálló, mivel a panda szőrének színezete meglehetősen furcsa: általában fehér, de a füle és a szeme környéke, meg a négy lába fekete. Ilyen színű foltok vannak a hátán és a tarkóján is. Testének hossza eléri a 2 métert, tömege a 150 kilogrammot. Származása szerint ragadozó állat. Mivel azonban óriási mennyiségben fogyaszt bambuszt, ezért mellső lábának mancsán egy hatodik ujj fejlődött ki, táplálkozási módjához igazodva. Téli álmot alszik.
Egyébként életmódjáról nem sokat tudunk, mivel ritka állat, s a kutatóknak nehezen hozzáférhető. A bambuszmedve az 1961-ben alapított WWF (Természet-védelmi Világalap) jelképe, amelynek kitűzött célja a Föld vadállományának megmentése.
Csodálatos állatvilág című könyv alapján
This is a SEO version of AP030121_kész. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »