Page 16 - AP030121_kész

This is a SEO version of AP030121_kész. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

14

1. Keretezd be a szövegben, hogy mikor jelent meg az első magyar naptár!

• Az adott évre vonatkozó naptárt, fontos eseményeket, időjárási megfigyeléseket és szórakoztató olvasmányokat tartalmazó képes könyv.

• Természeti megfigyeléseket és izgalmas történeteket tartalmazó könyvecske.

2. Készítsd el a régi magyar kalendárium tartalomjegyzékét! Fogalmazz címszavakat! I. rész aptár II. rész Toldalék

______________________________ __________________________________ ______________________________ __________________________________ ______________________________ __________________________________ ______________________________ __________________________________ ______________________________ __________________________________ ______________________________ __________________________________

3. Húzd alá, hogy melyik megfogalmazás fejezi ki pontosabban a kalendárium szó jelentését!

A kalendárium története

Annak idején, ha valaki megbízható forrásból akart tájékozódni a várható időjárásról, a remélt termésről vagy csak egyszerű, szórakoztató olvasnivalót keresett, elővette az egész éven át féltve őrzött könyvecskét, a kalendáriumot.

Az első magyar naptár 1538-ban készült. Régen a ka-lendárium két részből állt. Az első részben volt a naptár – az év hónapjaival, heteivel és napjaival. Fontos dolgokat tudhattak meg belőle az ünnepekről, a szentek névjegy-zékéről, a nap járásának változásáról, sőt az egyes napok különféle magyarázatairól. Továbblapozva mondókákat, tréfás verseket is találhattak benne.

A kalendárium második részét magyarul Toldaléknak nevezték. Ebben a részben voltak a jóslatok: az időjárás-ról, a várható termésről, még a háborúkról is. Hamarosan a magyar kalendáriumok elválaszthatatlan része lett az országban történteket megörökítő Krónika, valamint az Aktuális hírek rovat. Később rövid elbeszélések, tanító szándékú írások is bekerültek az egyre vaskosabb és tartalmasabb kalendáriumokba.

A kalendáriumok megjelenését mindig nyár végére, ősz elejére várhatták az olvasók, ekkorra az ország legtávolabbi vidékeire is eljutott ez a fontos olvasnivaló.

Szivárvány Heted 7 Határon VI. évf. 5. szám alapján

Összesen:

ÉRDEKESSÉGEK A MÚLTBÓL ÉS A JELE BŐL

Page 16 - AP030121_kész

This is a SEO version of AP030121_kész. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »