This is a SEO version of kornyezetismeret3_TK_borito.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »Próbáld ki Te is! Készíts tűzfúrót!
a fába sújtó villám pillanatok alatt képes tüzet okoz-ni. szárazság idején egy-egy villámcsapás hatalmas erdőtüzek elindítója lehet. valószínű, hogy az ősem-berrel is ilyen természeti jelenségek ismertették meg a tüzet. kezdetben féltek tőle, de később megbarát-koztak vele. rájöttek, milyen hasznos lehet a számuk-ra. a meleget adó tűz mellett hidegebb vidékeken is meg tudtak élni, húst süthettek, és a vadállatokat is távol tartotta. a vadászathoz használt fadárdák he-gyét megpörkölték a tűz fölött, így tették szilárdabbá. Eleinte a természetben keletkezett tüzek mellé tele-pedtek, féltve vigyázták, nehogy kialudjon.
Egy idő után rájöttek, hogyan lehet tüzet gyújtani két száraz fadarab összedörzsölésével.
később tűzfúrót készítettek. Ezzel az eszközzel már egyszerűbben csiholták a tüzet. Egy botot száraz fa-darabba állítottak, és mindaddig sebesen sodorták, amíg lángra nem kapott. az így gerjesztett tüzet szá-raz fűvel, apró gallyakkal táplálták. nagyobb darab fát csak akkor tettek rá, amikor már lángolt a tűz. nagy kövekkel rakták körbe, hogy ne terjedjen szét.
Ma már nem jelent gondot a tűz csiholása. Gyufá-val vagy elektromos gyújtóval pillanatok alatt lángra lobbantjuk a tűzet.
az olyan típusú gyufát, amelyet ma is használunk, a magyar származású irinyi János (1817–1895) ta-lálta fel.
amikor a gyufát meggyújtjuk, a fejét végighúzzuk a gyufásdoboz oldalára kent anyagon. Ennek a hatá-sára lobban lángra a gyufa fején lévő vegyi anyag.
mióta használja az ember a tüzet?
Tűzfúró segítségével már egyszerűbben lobbant lángra a száraz fűcsomó
Irinyi János
Két száraz fadarab összedörzsölésével hosszadalmas volt a tűz csiholása
Az ősember féltve őrizte a tüzet
Végezz el két nagyon egyszerű műveletet, hogy könnyebben megértsd! Dörzsöld ösz-sze alaposan a két tenyered, vagy radírozz ki egy elrontott írást!
52
This is a SEO version of kornyezetismeret3_TK_borito.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »