This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »115
A dicsôséges tavaszi hadjáratban a magyar honvédség sikereket aratott. Ferenc József császár az orosz cártól kért katonai segítséget a szabadságharc leverésére.
Haynau osztrák generális parancsnoksá-ga alatt 166 ezer osztrák katona és Paskie-vics orosz tábornok vezetésével 204 ezer fônyi cári sereg tört országunkra.
A magyar haderô mindössze 173 ezer fôbôl állt. Az ellenséges túlerôt fokozta a cári csapatok jobb felszereltsége. A temesvári vereség után Kossuth lemondott: „A nemzet-hez! A szerencsétlen harcok után nincs többé remény, hogy az egyesült osztrák és orosz nagyhatalmasságok ellen az önvédelem har-cát sikerrel folytathassuk. Ily körülmények
között (…) a legfôbb polgári, s katonai kor-mányzati hatalmat Görgey Artúr tábornok úrra ruházom át.”
Ezt követôen Görgey az alábbi levelet írta Rüdiger orosz tábornokhoz:
„A további vérontást céltalannak, Magyar-országra nézve károsnak látom. Én e körül-ményt arra használom fel, hogy az ember-vért kíméljem (…), fegyvereimet föltétlen leteszem (…) ôfelsége a cár hadai elôtt.” 1849. augusztus 13-án Görgey Világosnál az orosz csapatok elôtt letette a fegyvert. A szabadságharc a vereség ellenére sem volt hiábavaló. A társadalmi haladásért és a függetlenségéért vívott harcban a magyar-ság nemzetté kovácsolódott.
A világosi fegyverletétel
K LINOVSZKY I STVÁN : A világosi fegyverletétel
Vászon, olaj. 45 x 35 cm. Országos Hadtörténeti Múzeum
Kérdések, feladatok
1. Miért kellett Kossuthnak átadni a hatalmat Görgey Artúr tábornok úrnak? 2. Mit gondolsz, miért az oroszoktól kérte Görgey a fegyverletétel lehetôségét? 3. Mit jelent számodra a nemzet szó fogalma?
N ÉMETH T IBOR NYOMÁN
hetsznvilag.indd 115 4/4/11 8:
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »