This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »174
Puskás Tivadar
Azon a párizsi világkiállításon történt, ame-lyen a villamosság elsô ízben ejtette ámu-latba a világot. A kiállítási csarnokban tágas színpadi emelvény állott, amely egy gomb-nyomásra tündéri fényben úszott, és egy újabb gombnyomásra elsötétedett. A háttér-ben gôzgép pöfögött. Az Edison mûvek ki-állítási csarnoka volt ez, ahol Edison mun-katársai elsô ízben mutatták be a világnak a fejlesztett villamos áram alkalmazását vilá-gítási célokra.
Az emelvényen megnyerô modorú úr magyaráz, természetesen franciául, hisz párizsban vagyunk. A hallgatóságból angol közbeszólás hallatszik, mire az elegáns elôadó tökéletes mûszaki angolsággal vála-szol. ugyanez történik késôbb olaszul és németül is. Közben egy érdeklôdô magyar
csoport furakodik az emelvényhez, s az egyik odaszól a másiknak:
– te, fogadok, hogy ez az eleven lexikon magyarul is tud…
Az elôadó elmosolyodott:
– uram, megnyerte a fogadást. Szíves-kedjenek közelebb fáradni. nevem puskás tivadar, Edison elsô munkatársa vagyok. Aztán a kilencvenes évek elején sze-relôcsoportok kezdtek mászkálni Budapest házainak tetején. állványokat, huzalokat feszítettek ki. A dróttalan szó- és hangátvi-tel csak húsz év múlva született meg. A rádió, vagyis egy központi állomásról történô hír- és zeneközvetítés még ismeret-len volt a világon.
Budapesten azonban már volt ilyen! Ez volt a „telefon hírmondó”, a világot húsz évvel megelôzô rádió. ha nem is drót nél-kül közvetített, de a gyakorlati eredmény ugyanaz volt, mint amit a húsz évvel késôbbi fülhallgatós rádió nyújtott a közön-ségnek. A „telefon hírmondó” puskás talál-mánya volt. A hírmondó tütülô hanggal jelezte az elôadás kezdetét, és Budapest közönsége éppen úgy, mint késôbb a rádió elôfizetôi, sôt az ágyban fekvô betegek is hallhatták a legfrissebb híreket, esténként az operaház vagy a Filharmonikusok elô-adásait, tôzsdejelentéseket stb.
puskás elôtt Bell, a mikrofon feltalálója, csupán egyetlen hívónak egy hallgatóval való beszélgetését oldotta meg. puskás dol-gozta ki azt a központi kapcsolórendszert, amelyik tetszôleges számú hallgató között bármely pár kapcsolását vagy bontását teszi lehetôvé. Ezzel született meg a tulajdonkép-peni modern telefonhálózat.
p uskás t ivadar
M agyar J ózseF
Kérdések,feladatok
1. Bizonyítsd, hogy Puskás Tivadar „élô lexikon” volt! 2. Dolgozzatok párban! Készítsetek riportot a feltalálóval! 3. Nézz utána, ki volt Edison!
hetsznvilag.indd 174 2/21/11 3
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »