This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »77
Tapintat 1 és egyéb lelki fnomságok
– nem szeretnélek elvonni a focizástól. nyugodtan menj el, ha arra van kedved – mondtam Jóskának.
– még focizhatok egész nyáron! – legyin-tett nagylelkûen Jóska. – most nagyobb kedvem van beszélgetni. izgat ez az illem-dolog. mi van a hazugsággal? hazudha-tunk mondjuk udvariasságból? – nem hazudhatunk. De… – De?
– Örülök, hogy erre terelôdött a szó. Van az illemszabályoknak egy olyan csoportja, amelyet én tapintatnak és egyéb lelki finom-ságoknak neveznék. Ez a rész a legnehe-zebb. Úgy is mondhatnám, hogy ez az illem magasiskolája.
– tapintat? – ízlelgette a szót Jóska. – mit jelent?
– nézzük csak! … mondok a tapintatra egy példát, mindjárt világosabb lesz. „nagyon sajnálom, de nem tudom kölcsön-adni a zseblámpámat!” ha így utasítod vissza a kérést, nem sértesz vele. nem úgy, mint ha ezt mondanád: „Egy frászt adom oda a zseblámpámat, amilyen fakezû vagy, biztos elrontod, meg kiégeted a körtét”. Vagy egy másik példa. Észreveszed, hogy
az egyik gyerek nadrágja elszakadt. Ez elô-fordul. hogyan közlöd vele tapintatosan? intesz neki, s megsúgod, hogy csak ô hallja. nem pedig úgy, hogy hangosan röhögve mutogatsz, s szétkiáltod, hogy kilátszik a feneke. Érted?
– igen. Vagyis nem szégyenítem meg. – pontosan!
– És milyen lelki finomság van még? – kérdezte Jóska.
– Vegyük például az ajándékozást. milyen nagy öröm ajándékot adni, és ajándékot kapni! Erôsíti a barátságot. De ajándékozni is tapintatosan kell. rossz, tapintatlan ajándékozással vagy ajándékel-fogadással sérteni is lehet. mondok egy pél-dát. Egy nagy durvaságot. Valakinek valami szépséghibája van, mondjuk erôsen szep-lôs az arca, és neve napjára szeplô elleni kenôcsöt ajándékozunk. miért sértô ez? mert a szeplôjére céloztunk az ajándékkal. – És az elfogadással hogyan lehet sérte-ni?
– Úgy, hogy például fitymálod 2 , leki-csinyled. hogy ilyen vacak meg olyan ócs-ka! Vagy ki se bontod a csomagolásból, vagy hanyag mozdulattal a sarokba dobod.
az erônket, ügyességünket, eszünket. És milyen jó gyôzni! na persze, ha veszít az ember, az nem olyan jó, de kiváló alkalom arra, hogy eddzük a jellemünket, a kitartá-sunkat, hiszen holnap lehet javítani. Jóska arcára visszatért az életkedv, megkönnyeb-bülten elmosolyodott.
– igazad van. hogy én milyen pukkancs-béka voltam! Két vacak gól miatt! Azt hi-szem, most az lenne a legjobb, ha vissza-mennék. holnap találkozunk! Szervusz! Felugrott, elrohant. nemsokára döngött a foci a téren.
c sukás i stván
Kérdések,feladatok
1. Beszéljétek meg, miért fontos a játékszabályok betartása!
2. Olvasd fel azokat a mondatokat, amelyek Jóska dacosságát bizonyítják! 3. Fogalmazd meg, miért ment vissza a fú a többiekhez a térre!
1 illem: a viselkedés szabályai
2 dacos: akaratos, duzzogó, sértôdött
3 hetvenkedés: dicsekvés
hetsznvilag.indd 77 2/21/11 3
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »