This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »88
Rákóczi szabadulása
1 felségárulás: az uralkodó elleni lázadás 4 dragonyos: díszes, tarajos sisakú lovas katona
2 vérpad: fából ácsolt emelvény, ahol a halálos ítéletet végrehajtják 5 apród: tiszt segédje
3 spanyolfal: összehajtható, eltakarásra épített fal
Kérdések,feladatok
1. Tagold a szöveget két részre a helyszínek változása alapján! 2. Olvasd fel a szövegbôl a kérdésekre a válaszokat! – Miért vetették Rákóczit börtönbe?
– Hogyan vette gondjaiba a kapitány Rákóczit? – Hogyan bosszulta meg a császár a szökést? 3. Mondd el a szökés történetét!
4. Búvárkodj! Gyûjts ismereteket Esze Tamásról!
A gyermek rákóczi Ferenc édesanyjától el-szakítva nôtt fel, idegen földön. Felnôttként tért vissza magyarországi birtokára és meg-döbbenve tapasztalta a nép nyomorát. Egy felkelésben való részvételéért rákóczit el-hurcolták az osztrák császári katonák. megerôsített ôrséggel vitték Bécsújhelyre, ahol sötét cellába zárták.
A vádirat szerint rákóczi felségárulás 1 bûnébe esett. Büntetése: vérpad 2 .
rákóczi börtönének egyik tisztje, Leh-mann (léman) kapitány volt, aki gondjaiba vette a magyar fôurat. megengedte, hogy a felesége titkon, parasztmenyecske-öltözet-ben meglátogassa. Látta, hogy csak a szö-kés mentheti meg rákóczit a vérpadtól. Egy novemberi napon, ahogy bealkonyo-dott, Lehmann kapitány elküldte rákóczi szobája elôl az ôrt faggyúgyertyáért. Amikor az ôr visszaállt az ajtó elé, akkor csörtetett arra a vár parancsnoka, s benyitott a kapi-tány szállására. A szoba sarkában spanyol-fal 3 állt, mögüle izgatott suttogást hallott. A kapitány hirtelen elfújta a mécsest, s azt ajánlotta a várparancsnoknak, hogy nézzék meg a rabokat… Amikor betették az ajtót, a kapitány öccse meg egy dragonyos 4 lépett elô a spanyolfal mögül.
néhány perc múlva Lehmann kapitány már a parancsnok nélkül ment végig a vár-börtönön, utána az öccse. néhány lépéssel hátrébb egy dragonyos követte ôket, zsákot cipelve.
A termekben meg a kongó folyosókon az ôrök éppen akkor gyújtották a mécseseket. meg se nézte senki a fekete bajuszú drago-nyost meg a zsákját. nyugodt léptekkel ment ki a kapun, miközben az ôrség tisztel-gett a kapitánynak.
Egy özvegyasszonynál lovat hagytak ezen a napon délelôtt. Estefelé jött a szürkéért valami dragonyos, rákóczi volt az, álruhá-ban. A szolgáló rá is csudálkozott, milyen derék, nagy legény. nem sokkal késôbb Bécsújhely város kapujában az ôrök éppen nekigyürkôztek, hogy leeresszék a sorom-pót, ahogy éjszakára szokás. ám éppen akkor ügetett a kapu felé egy jó formájú szürke ló, hátán egy önfeledten dúdolgató dragonyossal. megvárták, míg kiment a kapun; gondolták, részeg.
rákóczi gyorsan odatalált a vadaskert végéhez. ott apródja 5 várta lovakkal, s máris nekivágtak a hosszú útnak Lengyel-ország felé.
rövid idô múltán magyarország minden vármegyéjében kihirdették a császár rende-letét: aki élve adja kezébe rákóczit, tízezer forintot kap; hatezert, aki holtan.
December végén négy nagyobb városban Lehmann kapitány négybe vágott testének darabjait tûzték ki elrettentô például: így jár az, aki ellenszegül a császár akaratának.
r. v árkonyi á gnes nyoMán
hetsznvilag.indd 88 2/21/11 3
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »