This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »131
A csapadék a természet éltetô eleme. Ki-maradása szárazságot, aszályt okoz. Ha mértéktelenül sok hullik egyszerre, az is baj. A folyók nem tudják elvezetni a sok csapa-dékvizet, ezért kilépnek medrükbôl. A le-zúduló ár lemossa a növények gyökerét borító laza talajt. A megfelelô, jól kiválasz-tott helyre telepített erdôk árnyékot tarta-nak a földet szikkasztó szelek elé. Megvé-dik a talajt a csapadék pusztító munkájától. A csapadékképzôdés feltétele a felfelé szálló légáramlás – vagyis a levegô felmele-
gedése és gyors lehûlése. (A hideg és a me-leg levegô találkozási vonala a „front“.) A csapadék esô, hó vagy jég alakjában ér földet. Mennyiségétôl függôen beszélünk csöndes esôrôl, záporról, felhôszakadásról. A lehulló csapadékot többnyire különféle idôjárási jelenségek kísérik. A nagy széllel járó esô a vihar. Felhô, azaz párás, nedves levegô nélkül nincs csapadék. Persze az is igaz, hogy nem minden felhôbôl hullik csa-padék. Csapadék nem csak felhôbôl hullhat. Ha a talaj fölötti párás, nedves levegô lehûl, harmat, dér, zúzmara vagy köd válik ki. Ha a levegôbôl kiváló víz-gôz a földet borító növényzetre, a levelek hegyére, a virágok szir-mára apró, csillogó vízgyöngyök képében ül, harmat keletkezik.
Milyen tényezôk befolyásolják az idôjárási jelenségeket?
Mi a csapadékképzôdés feltétele? Milyen csapadékfajtákat ismersz?
Nyári hajnalokon, az aszályos, esôtlen napo-kon ez juttatja némi nedvességhez a szom-jazó természetet. Dér akkor keletkezik, ha a levegô hômérséklete fagypont alá süllyed. Csendes, derült éjszakák után a kora tava-szi és a késô ôszi mezôt fehérbe öltözteti. Megint más a zúzmara. Ez fôként télen telepszik a tárgyakra. Csipkefüggönyre em-lékeztetô rajzot ad a faágaknak; szakállat ragaszt a bokroknak. Anyaga ennek is kris-tályos szerkezetû.
A köd nem kötôdik egyetlen évszakhoz sem. Tulajdonképpen nem más, mint a Föld felszínét borító, alacsony mozgású, lebegô felhô. A telet a hó és a hideg hozza. A le-vegô lehûl. Különösen a derült, holdfényes éjszakák hidegek. Ilyenkor nagyobb a föld kisugárzása, mint amikor felhôtakaró borítja az eget. A tárgyak megmerevednek. A lépés csikorog. Jég feszül a vizek hátára. A Nap nem tudja áttörni a párás levegôt, tejüvegen
keresztül kémlel a világra. Az élet, a mozgás lelassul. A szél havat kavar. Hófúvás aka-dályozza a közlekedést. De kell is ez a hó! A nagy hideg ellen védi az ôszi vetést és a télre földben hagyott évelô növényeket.
Ha kevés a csapadék, a talaj megrepedezik
Télen jég feszül a vizek hátára
This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »