This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »52
A természet találmányai
A mûszaki, technikai találmányokhoz gyakran a természet, a növényvilág szolgál-tatja az ötleteket.
Tehetséges emberek már régen rájöttek erre, és az emberiség javára fordították. Egy guruló kô vagy termés enélkül sohasem vál-hatott volna a kocsikerék mintájává. A pitypang vagy gyermekláncfû magja a legkisebb fuvallat hatására kis ernyôcskéjé-vel fölrepül. A fejecskében álló tollas, finom szôrökkel vitetik magukat a széllel messze-messze. Az ejtôernyôs is leheletfinom se-lyemernyôvel lebeg, mielôtt földet ér. A bab, a borsó, a lencse magjait hüvely védi. Mintha igazgyöngyöt rejtene egy ék-szerdoboz.
Pitypang és ejtôernyôsök
Borsó és gyöngy
A fenyô tobozában a magok csupaszon, burkolatlanul ülnek. Mégsem kockáztatnak semmit: a tobozok pikkelyszerû felépítése a levegôt kizárja, a vizet lepergeti. A háztetô alatt lakóknak is ez a fontos.
Az építészek is gyakran vesznek ötlete-ket a természettôl. A természet felülmúlha-tatlanul jó szervezô. Így van ez az ôszirózsa virágaival is. A virág közepén erôs gyûrû he-lyezkedik el, ezen ülnek a szirmok. E meg-erôsített középsô résszel a virág ellenáll az esônek, szélnek.
A kapor magjai könnyebbek, mint a virá-got beporzó rovarok. Mégsem törnek le, mert a vékony kocsányok megtartják a súlyt.
This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »