This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »59
A fák a leghosszabb életû növények. A többi növény fölé magasodva sok-sok fényhez jutnak. A környezetük is formálja alakjukat. Ha sûrû erdôben nônek, a ma-gasba igyekeznek. Ha egyedül állnak egy szélfútta hegyoldalon, akkor megdôlnek, érdekes formát vesznek fel.
Ha megfigyeled, a fák levelei is mindig alkalmazkodnak a környezethez, melyben élnek. A fenyô levelei jobban tûrik az idôjá-rás viszontagságait, a hideget, a rovarok tá-madásait. Levelüket három-négy évig meg-tartják. A lombos fák levelei érzékenyebbek, évente lehullanak.
Ha meg szeretnéd állapítani egy fa élet-korát, mérd meg a törzse kerületét a talaj fölött másfél méter magasságban. (A nálunk élô fák törzskerülete átlagban évi 2,5 cm-rel nô.) Ha a mért értéket elosztod 2,5 cm-rel, megkapod, hogy hány éves lehet a fa. Természetesen vannak fák, melyekre a szabály nem érvényes, vagy többet nônek egy év alatt (mamutfenyô) vagy kevesebbet (hársfa, vadgesztenye). Az elfûrészelt fa-törzs évgyûrûibôl is meg tudod állapítani, hány éves a fa.
Ügyelj arra, soha ne sértsd meg egy fa kérgét! Ez a rész életfontosságú a fa életé-ben. A tápanyagok és a víz a törzs és az ágak külsô rétegében szállítódnak. Ha egy élô fá-nak a kérgét lehántják, sajnos elpusztul. Vigyázz az erdôre, a fákra! Ôk a termé-szet mentsvárai. Tegyél azért, hogy a te gyerekeid korában már ne legyen érvényes a költô, Ladányi Mihály szomorú megálla-pítása:
„Elönt az együttérzés, ahogy a fákra né-zek, mikor sebhelyesen könyörögnek az ég-nek egy madárfészekért.“
A fák élete
Néhány fa erre a sorsra jut
Évgyûrûk
Szúrágta fakéreg
This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »