This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »79
A lehullott csapadék egy része a hegyi patakokban vándorol tovább lefelé. A hegyi patakok gyors folyásúak, és vizük hômér-séklete hideg, oxigéndús. Ennek megfele-lôen alakul élôviláguk. A fürge pisztrángok nagyon kedvelik a patakok vizét. Az itt élô apróbb állatoknak is meg kellett tanulni al-kalmazkodni a körülményekhez, hogy ne sodorja el ôket a víz.
Amikor a patak, a folyó a völgyekbe, sík-ságokra ér, folyása lelassul. Számtalan élô-lény népesíti be. Vízinövények, algák, nád stb. A gazdag növényvilág élôhelyet, táplá-lékot ad a sokféle állatnak. A vízicsigáknak, halaknak; teknôsöknek, békáknak, vízima-daraknak, vidráknak.
A Föld édesvízkészletének jelentôs részét a tavakban találjuk.
A síkvidéki tavaknak igen gazdag a nö-vény- és állatvilága. A hegyvidéki tavak vize tiszta, hûs, de sokkal kevesebb élôlény él bennük.
A vizekben a növények egy bizonyos mélységen túl már nem képesek megélni, mert nincs elegendô fény számukra. Ha kirándulásod alkalmával vízmintát gyûjtesz, és otthon megvizsgálod nagyító-val vagy mikroszkóppal, meg fogsz lepôdni, mennyi élôlényt fedezel föl benne. A szú-nyoglárvák, vízibolhák, vízipoloskák, édes-vízi rákok, szitakötôlárvák, ebihalak, mind-mind az édesvizek lakói.
A víz a növények, állatok és az emberek számára egyaránt nélkülözhetetlen. Víz nél-kül nincs élet.
Milyen „lakói“ vannak az édesvizeknek?
Magyarázd meg, miért nem létezhetne víz nélkül élet!
Vízminta mikroszkóp alatt
This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »