Page 87 - Iresz_86ig.qxd

This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

85

Május legelején, langyos esô utáni napon csendesen lépkedve a Soproni-hegység, a Börzsöny, a Mátra vagy akár a Zempléni-hegység bükkös szálerdeiben gyakran talál-kozhatunk ezzel a 18–22 cm hosszú, csillo-gó, lakkfekete alapon élénksárga foltokkal díszített tömzsi farkú kétéltûnkkel.

Közeledtünkre megdermed, kitart pár percig, aztán riszáló mozdulatokkal, lomha egykedvûséggel halad a közeli patak felé. Ha óvatosan követjük, megleshetjük, amint a vízbe sétál, s lejut az árral egy rej-tett öbölig: ahol ni, már többen is vannak! Csupa köpcös, zömök törzsû nôstény. Most van a szaporodásuk ideje. Ha van türelmünk és távcsövünk is, végigcsodálhatjuk az ele-

ven lárvák fialását. Mint 30 mm-es, meg-elevenedett hajtûk préselôdnek ki sorra – akár negyvenen is – az anya testébôl. Pár pillanatig mozdulatlanok, aztán vi-dám farokrázogatással eleveznek a vízbe hullott és barnára aszott avarlevelek meg szikladarabok közé.

Azok árnyékában lesik a szájuk elé sod-ródó férgeket, alsórendû rákocskákat, meg parányi vízicsigákat. Így növekednek nyáron át 6 cm-esre, s közben lilásszürke fémes mintázatuk sárga foltos feketére színezôdik. Ôszidôre – ha jól ment soruk – szüleik ki-csinyített másaivá alakulhatnak. Ettôl kezd-ve éveken át az árnyas, páratelt erdôk alján élik hallgatag életüket.

Foltos szalamandra

Hazánk mely területén találkozhatunk foltos szalamandrákkal? Hogyan szaporodnak a szalamandrák?

Foltos szalamandra

Page 87 - Iresz_86ig.qxd

This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »