This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »100100
A Dunántúli-dombság nyugat–keleti irányban a Zala völgyétől a Dunáig húzódik. Északi határa a Balaton, déli határa a Dráva-völgy.
Felszínén szelíd dombhátak, hosszú völgyek váltakoznak. A folyók alakították dombvidékké. A sík felszínbe széles völgyeket vájtak.
A dombság területén télen-nyáron sok a csapadék. A csapadék nagy részét az Atlanti-óceán felől érkező nyugati szelek szállítják. Az Alpok felől hűvös, nedves levegő érkezik, a napsütés is kevesebb. Az időjárás kedvez a takarmánynövények, a fűfélék fejlődésének. A bősé-ges legelők és a takarmány jó lehetőséget ad a szarvasmarha-tenyésztésnek. Az erdők, a szántóföldek, a legelők, a sok-sok forrás, az érdekes települések mesebeli tájat idéznek.
A Mecsek időjárása enyhe, kellemes. A hegység magasabb részeit erdők borítják.
Legmagasabb csúcsa a Zengő (680 m). Az Abaligeti-barlang levegője légúti megbetegedések gyógyítására szolgál. A Mecsek északi szelektől védett déli lejtőin korán tavaszodik, és itt a leg-hosszabb az ősz. A napsütés kedvez a szőlő- és gyümölcstermesztésnek. Melegebb éghaj-latról származó növények is díszlenek itt, például a füge. Hazánkban itt indul meg legkorábban a virágfakadás. Állatvilága gazdag.
A Dunántúli-dombság
Kaposvár Pécs, székesegyház
Mecsek hegység látképe Szigetvár főtere az oroszlános szoborral
This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »