Page 34 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

3232

Emlékszel? Már óvodáskorodban ismerkedtél a csigákkal. A csigákat örömmel fedezed fel a vizekben és a szárazföldön egyaránt.

A hazánkban élő csigafajok közül a legna-gyobb az éti csiga. Kertekben, parkokban, vala-mint a mezőn találjuk meg őket.

Az éticsiga testrészei: a fej, a hasláb és a zsigerzacskó. A zsigerzacskóban találhatók a csiga belső szervei: zsigerei.

A csiga fején két pár visszahúzható „szarvacs-ka”, azaz tapogató található. A tapogatók a csi-gák fényérzékelő, tapintó- és szaglószervei. A nagyobb tapogatókon helyezkednek el a szemek.

Szájában fnoman fogazott reszelőnyelv található. Ennek segítségével táplálkozik. Élelmét általában nedves, esős időben keresi. Jól belakmározik a zsenge fűből, hajtásokból. A káros csi-gafajták petéit is elfogyasztja.

Haslába csupa izom. A lassú mászás közben bőrének mirigyeiben folyton nyálka termelő-dik, ennek segítségével változtatja a helyét.

Az éti csigák ősszel 20–30 cm mélyre az avar alá ássák magukat. Házukat erős mészkupakkal zárják le. Mintegy hat hónapot töltenek ebben az állapotban, közben légzésük és szívműködé-sük nem szünetel. Ez idő alatt nem táplálkoznak. Tavasszal eltávolítják a mészkupakot, és napo-kon, heteken át táplálkoznak. A májusi és júniusi párás napokon párzanak. Az udvarlás körtánc-cal kezdődik. Petéiket 3–4 cm mély lyukakba rakják, egy-két nap alatt 60–80 petét. Ezután betemetik földdel, és a petéket a természetre bízzák. Körülbelül 26 nap múlva megjelennek az apró, eleinte lágy házú csigák. Fokozatosan nőnek, házuk egyre keményebb lesz. A csigák 6–8 évig élnek.

Hazánkban védett állatok.

• Az éti csigákat néhány országban fogyasztják (Franciaország, Olaszország). Éppen ezért nálunk az emberek gyűjtik és értékesítik. A csigák védettsége miatt a gyűjtést korláto-zott számban engedélyezik.

• A meztelen csigáknak nincs házuk. Ha elszaporodnak, jelentős károkat okoznak ter-mesztett növényeinkben.

Mondd el az éti csiga testfelépítését! Hogyan szaporodik? Hogyan és mivel táplálkozik? Hogyan vészeli át a telet?

Mi micsoda sorozat: Csigák, kagylók

Az éti csiga

Éti csiga

Page 34 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »