Page 36 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

3434

A tavaszi reggelek legszebb zenéje a rigófütty. A feketerigó erdőben, parkokban és kertekben fészkel. A hím feketerigó színe fekete, csőre sárga, lába is feketés. A tojó tollazata, csőre és a lába is barnás színű. A fatal rigók az első ved-lésig sárgásan pettyezettek. A madarak jellemző tulajdon-ságait már jól ismered.

A feketerigó 25 cm hosszú madár. Rovarokkal, férgekkel, lárvákkal táplálkozik, de szívesen fogyaszt bogyókat, gyü-mölcsöket is.

A tojó 3–4 tojását 13–15 napig költi ki. Ezalatt a hímek vi-gyáznak a fészek biztonságára. A fókákat a tojáshéj feltörésé-ben a csőrük hegyén lévő kemény dudor segíti. Szinte csupa-szon jönnek a világra, ezért anyjuknak melengetnie kell őket.

Az élelmet ilyenkor főleg az apa szállítja. Később a szülők ötpercenként hordják az élelmet az éhes fókáknak. A kicsik testtömege az első két hétben 6 grammról 60 grammra növekszik. Etetés után a madárszülők a fókák hátsó feléről csőrükkel leszedik az ürüléket. Elszállítják, és így a fészek mindig szép tiszta marad. A háromhetes fókák már tudnak repülni. Egy hónapos ko-rukra önállókká kell válniuk.

Azokat a madárfiókákat, amelyek kikelés után még egy ideig a fészekben maradnak és a szülők etetik őket, fészeklakóknak nevezzük. Ilyen például a feketerigó, a fecske, a veréb. A házi tyúk és a fácán csibéi kikelés után pár órával már futkosnak, önállóan táplálkoznak. Ők

fészekhagyók.

A feketerigók között vannak költöző és áttelelő madarak is. Nyár végén a fatalabb rigók melegebb vidékre vándorolnak, Olaszország és a Földközi-tenger vidékére. Az öregek legtöbb-je itt marad. A feketerigók nálunk védett madarak.

A feketerigó

A feketerigó hímje

Pelyhes fókák a fészekben A csésze formájú rigófészek kívül vastagabb növényszárakból és -szálakból áll. A mély vályút a madár fnom szálacskákkal béleli ki

Page 36 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »