This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »5
Az egészséges életmód része az is, hogy a min-dennapokban lelkileg is jól érezd magad. Fon-tos a jó emberi kapcsolat kialakítása a szüleid-del, a környezetedben élő emberekkel és a társaiddal.
A társaiddal való kapcsolatod mutatója az, hogy mennyire tudsz másokon segíteni, és
örömet okozni számukra. A vidámság is olyan jó tulajdonság, amellyel sok kellemes percet szerzel a környezetednek. A családban és az iskolában is azokra a napokra emlékszel a leg-szívesebben, amelyek vidámságban teltek el.
Önmagadban, a társaidban és az emberekben igyekezz a jó tulajdonságokat felfedezni! Környe-zetedben mindig próbáld megkeresni a jót és a szépet! Képzelj magad elé egy rózsacsokrot! A gyönyörű színeit, az illatát csodálod, és nem a tüskéitől riadsz vissza. Az emberekben, a társa-idban sem a „tüskéket” kell keresned. Fordulj feléjük szeretettel, jóindulattal.
Barátság. A barátság fontos része életünknek. Biztosan neked is van egy vagy több barátod. A kapcsolataidat befolyásoló jó tulajdonságok: tapintat, fgyelem, megbízhatóság, titok-tartás, kedvesség, bátorság, humor. Rossz tulajdonságok: hencegés, kapzsiság, dicsekvés, nagyképűség, hazudozás, erőszakosság. A mesékben, az irodalomban és az életben bőven ta-lálsz példákat ezekre a tulajdonságokra.
„Nincs titokzatosabb és nemesebb ajándék az életben, mint a megértő, türelmes, áldozatkész barátság.” (Márai Sándor)
„Szeretet, szokás, beszélgetés, segítség – a barátság elemei.” (Cicero)
„– Légy szíves, szelídíts meg – mondta a róka.
– Kész örömest – mondta a kis herceg –, de nem nagyon érek rá. Barátokat kell találnom, és annyi mindent meg kell ismernem!
– Az ember csak azt ismeri igazán, amit megszelídít – mondta a róka. Az emberek nem érnek rá, hogy bármit is megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak a kereskedőknél. De mivel barátkereske-dők nem léteznek, az embereknek nincsenek is barátaik. Ha azt akarod, hogy barátod legyen, szelídíts meg engem.
– Jó, jó, de hogyan? – kérdezte a kis herceg.
– Sok-sok türelem kell hozzá, felelte a róka. Először leülsz szép tisztes távolba tőlem, úgy, ott a fű-ben. Énmajd a szemem sarkából nézlek, te pedig nem szólsz semmit. Deminden áldott nap egy kicsit közelebb ülhetsz…” (Saint-Exupéry: A kis herceg; részlet)
Mondj példákat arra, amikor sikerült a barátodat vagy osztálytársadat felvidítanod! Miben tudtál segíteni nekik? Milyen jó és rossz tulajdonságok befolyásolják a kapcsolataidat? Ke-ress példákat ezekre az irodalomban! Mit tanulhatsz „A kis hercegben” a rókától? Mesélj a legjobb barátodról! Vitassátok meg! Az igazi barátok megmondják-e a másiknak a hibájukat?
Kapcsolatom az emberekkel és a társaimmal
Barátság
This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »