Page 67 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

6

Emlékszel? A tanulmányi sétákon megvizsgál-tatok néhány talajfajtát: szemcsenagyságát, a benne rejtőző apró élőlényeket, vízáteresztő képességét.

A talaj a földfelszín felső, termékeny ré-tege. Víz- és tápanyag-raktározó élőhely a növények és az állatok számára. Hosszú fejlődési folyamat eredményeképpen alakult ki. Földünkön sokféle talajt találunk. Összetételük az éghajlat, a csapadék, a növénytakaró válto-zása szerint különböző, folyamatosan változik. A talajfajták tulajdonságai közül a színük a legjellemzőbb. Sötét színüket a humusz adja. A humusz a növényi és állati anyagok bomlá-sából keletkezik. A talaj termékenysége a hu-musztartalmától függ. A talajlakó állatok (föl-digiliszta) mozgásukkal szinte összekeverik a humuszt a talaj alsóbb rétegével.

Lakóhelyeden és környékén különböző területekről gyűjthetsz talajmintákat. Továbbfejleszt-heted tudásodat, ha talajmintádat egy befőttesüvegbe teszed és vizet keversz hozzá. A hu-musz feljön a víz tetejére, a kőzetrészecskék pedig lesüllyednek. Megfgyelheted, hogy a leüle-pedő részecskék méretük és sűrűségük szerint elkülönülő rétegeket alkotnak.

Ma úgy tudjuk, hogy egyetlen centiméter talaj képződése 150–400 évet vesz igénybe. Az idő hossza attól függ, hogy milyen kőzetből morzsolódik le és milyen az időjárás. A termőterületekről egy-egy centiméteres talajréteg körülbelül hat év alatt mosódik le. Nem nehéz kiszámítani, hogy a talaj sokkal gyorsabban fogy, mint ahogy képződik.

A talaj természeti érték. Nagymértékű pusztulásával veszélybe kerül a növények, az álla-tok és az emberek élete. A növények gyökérzete megköti a talajt. Nekünk embereknek fontos feladatunk, hogy megőrizzük az erdőket, a természetes tájakat. Ne juttassunk a talajba szennyező anyagokat, vegyszereket!

Mi a talaj? Mitől függ a talaj termékenysége? Miből lesz a humusz? Mi szennyezheti a talajt? Kutass, nézz utána! Mivel javíthatjuk a talaj minőségét?

Az élet bölcsője a talaj

A talaj szerkezete

Talajminták vizsgálata

Page 67 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »