Page 80 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

7878

A lakóhelyedről 3. osztályban már tanultál. A la-kóhelyükönaz emberekberendezkedtek, lakó-épületeket (házakat) és más építményeket (üz-leteket, iskolákat, kórházakat, hivatalokat stb.) létesítettek. A települések lehetnek: városok, falvak és szórványtelepülések (tanyák). Egy-egy település önállóan nem tudna létezni. Az egyes települések segítik egymást, egymásra utaltak.

A tanyák, falvak adták a városnak az ipari és mezőgazdasági nyersanyagokat, az élel-met. Cserébe a városok ipari termékekkel lát-

ták el a tanyákat, falvakat. Ma már egyre több kisebb településen találhatók kisüzemek, gyárak. A települések életét az önkormányzatok irányítják.

Városok: A városok lakóit az ipar és a szolgáltatások foglalkoztatják, kevés a mezőgazda-ságból élők száma. (Emlékszel? Erről 3. osztályban már tanultál.)

Budapest: az ország fővárosa, politikai, gazdasági, kulturális, tudományos, idegenforgalmi köz-pont.

Vannak olyan városok, amelyek szolgáltatásai (egészségügy, egyetemek stb.) több megyére is kiterjednek; pl.: Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs, Győr (130–210 ezer lakossal). Ezeket

regionális központoknak nevezzük. Megyeközpontok 37–115 ezer lakossal; pl.: Veszprém, Szolnok, Szombathely, Nyíregyháza.

Középvárosok: 30–60 ezer lakossal; pl.: Sopron, Hódmezővásárhely, Mezőkövesd.

Kisvárosok: 30 ezer lakos alatt; pl.: Kőszeg, Szarvas, Hajdúnánás.

Falvak: Hollókő, Nyírábrány.

Települések: városok, falvak, tanyák

Város

Falu Tanya

Városaink rang szerinti szerepe

Page 80 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »