This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »8282
A bennünket körülvevő országokkal való kapcsolataink megteremtése, ápolása nagyon fontos. Vannak természet adta kapcsolataink; pl.: az erdőségek, barlangrendszerek, amelyek folyta-tódnak a környező országokban. Nagy folyóink is több országot szelnek át. Közös természeti kincseink, környezetünk védelme valamennyi ország együttes feladata. A Duna például Európa második legnagyobb folyója. Élővilága, harmonikus környezeti egysége évmilliók során alakult ki. Napjainkban nyolc ország ivóvizének jelentős részét adja. Az ember meggondolatlan termé-szetátalakító tevékenysége helyrehozhatatlan károkat okozhat.
Veszélybe kerül a folyó, az azt körülvevő te-rületek élővilága, mezőgazdasága és az ivóvíz-ellátás. A szomszédos országokkal együtt kell vigyáznunk arra is, hogy ne kerüljenek a folyó-inkba és a levegőbe szennyező anyagok. Környe-zetünk védelmét egymás nélkül nem tudjuk megoldani. Mesterségesenkiépített kapcso-lataink szomszédainkkal a vasutak, közutak stb. Ezek segítségével is jó gazdasági együttműkö-dést igyekszünk kialakítani. Elengedhetetlen kulturális kapcsolataink ápolása.
Magyarország és környezete
(olvasmány)
A fontos az, hogy minden nemzetiség – bármely országban él is – beszélhesse saját anya-nyelvét, ápolhassa nemzeti kultúráját, hagyományait: hazánkban a nemzetiségiek, a szom-szédos országokban az ott élő magyar testvéreink.
Bármely nemzetiség élhet egy országon belül békességben, ha kölcsönösen tiszteletben tartják egymás hagyományait, szokásait, kultúráját, nyelvét.
Ha más országban jársz, ne felejtsd el, az ott élő embereknek ugyanolyan kedves a saját hazájuk, mint neked a tied. Tartsd tiszteletben, vigyázz a környezetedre, ez közös érdekünk!
„Mindig, mindent adjál oda hazádnak. A világnak nincsen semmiféle értelme a hazád nélkül.”
(Márai Sándor)
This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »