This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »9090
A folyószabályozások előtt az egész Nagykunság árterület volt. A Tisza árvizei hatal-mas mocsárvilágot hagytak maguk után. A kun városok a magasabb területekre települtek, melyeket nem öntött el a víz. Földet csak az ármentes szigeteken művelhettek. A kövér füvön legelt a sok szarvasmarha és ló. Az ingoványos területeken félvad disznókondák éltek.
Az állatok kinn teleltek a legelőkön a szabad ég alatt a pásztorokkal együtt. Ez volt a szilaj állattartás. Az emberek több földet szerettek volna megművelni. Szabályozták a Tiszát és a Körösöket. Árvízvédelmi gátakat építettek.
Már egy évszázada megszűnt a szilaj pásztorkodás, kiszáradtak a nedves rétek. Az állattenyésztést felváltotta a földművelés.
A Nagykunságon igen jó termőtalaj alakult ki. A táj képét megváltoztatta a földművelés. Ma hazánk egyik legtermékenyebb tája.
Előfordul, hogy nyáron hetekig nem esik az eső. Ezt a száraz időszakot aszálynak nevezik. Ilyenkor szomorú képet mutat a táj. A talaj kiszárad, megrepedezik, a lankadt növények sárgulni kezdenek. Hazánkban a Nagykunságban hull a legkevesebb csapadék.
Az emberek öntözőcsatornákat építettek, így juttatják el a folyók vizét a szomjas földekre.
Élet a Nagykunságban
A kukoricaföldön Szolnok
Csikós Tálas, rokka Kelengyés láda
This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »