This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »99
A mágneses hatás kísérleti vizsgálatához a 300. ábra szerinti összeállítást használjuk. Megfigyelhet-jük, hogy a kapcsoló zárása után az izzó világít, de az iránytű nem fordul el. Vajon a váltakozó áramnak nincs mágneses hatása?
De van! Következő kísérletünkben a már ismert elektromágnessel felemelünk egy acélgolyót (301. ábra), miközben berregő hangot hallunk.
Kísérleti tapasztalataink az áram irányának gyors váltakozásával magyarázhatók. Az iránytűnek ugyanis másodpercenként 50-szer az egyik, 50-szer a másik irányba kellene fordulni – de tehetetlensége miatt képtelen erre. Az acélgolyó pedig maradó mágnesként viselkedik – ezért nem tudja követni ezt a gyors változást.
300. ábra 301. ábra
A váltakozó áram kémiai hatása gyakorlatilag nem hasznosítható. Például: ha a réz-szulfát oldat elektrolízisét váltakozó árammal kísérelnénk meg, a szénrudak felváltva lennének pozitív és negatív pólusok.
A váltakozó áram élettani hatásai azonban ugyanazok, mint amilyen hatásokat a 74. oldalon már leírtunk.
Az elektromos készülékek használatával kapcsolatos biztonsági rendszabá-lyokat a váltakozó áram használatakor is szigorúan be kell tartani!
Kérdések
1) Hasonlítsd össze az egyenáramot és a váltakozó áramot a 298. és a 299. ábra segítségével! 2) Mit jelent az, hogy a hálózati váltakozó áram frekvenciája 50 Hz? 3) Mi bizonyítja azt, hogy a váltakozó áramnak van hőhatása? 4) Mit tudunk a váltakozó áram mágneses hatásáról? 5) Miért nem hasznosítható a váltakozó áram kémiai hatása? 6) Milyen élettani hatásai lehetnek a váltakozó áramnak?
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »