This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »150
A SZEM ÉS A SZEMÜVEG
A szem egyik legfontosabb érzékszervünk. Fénytörő közegei: a szaruhártya, a csarnokvíz, a szemlencse és az üvegtest együttesen úgy viselkednek, mint egy kb. 15 mm fókusztávolságú gyűjtőlencse. A környezet tárgyainak képe az ideg-hártyán keletkezik: fordított állású, kicsinyített, valódi kép. A szem leggyakoribb hibáin, a közellátáson és a távollátáson a megfelelő szemüvegek használatával segíthetünk.
OPTIKAI ESZKÖZÖK A kisméretű tárgyak és élőlények vizsgálatához egyszerű nagyítót (legfeljebb
30×-os nagyítás) és fénymikroszkópot (max. 2000 ×-es nagyítás) használunk. Mindkét eszköz nagyított, látszólagos képet ad a vizsgált tárgyról.
A távoli tárgyak vizsgálatára szolgálnak a távcsövek. A lencsés távcsövek két fő típusa a Galilei- és a Kepler-féle távcső. (A Newton-féle távcsőben homorú tükör állítja elő a vizsgált égitest képét.)
A képek rögzítésére szolgáló eszközök a fényképezőgépek; míg a képek vetítésé-re a diavetítő és az írásvetítő szolgál. A FEHÉR FÉNY FELBONTÁSA
A TESTEK SZÍNE
Kísérleti tapasztalat: egy prizma segítségével a fehér fény összetevőire bontható. Az újra egyesített összetevők ismét fehér fényt adnak. Ha az egyesítésből valamely színt kitakarunk, az ernyőn a kitakart szín kiegészítő színét kapjuk. A testek színét a róluk visszavert – vagy rajtuk áthaladó – színek keveréke határozza meg.
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »