This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »40
Méréseinkhez tanulókísérleti mérőműszereket , vagy úgy-nevezett kéziműszereket használunk (114., 115., 116. ábra). Ezek egyaránt alkalmasak a feszültség és az áramerősség mérésére is, azaz többfunkciós mérőműszerek.
A műszerek használatakor célszerű betartani néhány általá-nos szabályt!
1. A műszereket a kivezetéseken (vagy másképpen: a csatla-kozási helyeken) keresztül kapcsoljuk az áramkörbe. A ki-vezetések melletti feliratok egyértelműen jelzik, hogy egy adott mérésnél melyik kivezetéseket kell használni.
A műszerek bekötéshez csatlakozó vezetéket (elterjedt meg-nevezéssel: röpzsinórt), esetleg krokodilcsipeszt használunk (117. ábra). Ügyelni kell arra, hogy a zsinór ne legyen törött; hogy a zsinór végére szerelt banándugó és a krokodilcsi-pesz rozsdamentes és tiszta legyen!
2. Ügyelni kell a helyes polaritásra! Nem mindegy, hogy a műszer melyik kivezetését csatlakoztatjuk az áramforrás pozitív, illetve negatív pólusához.
3. A tanulókísérleti műszer kivezetései mellett megjelölték a műszerrel mérhető legnagyobb feszültség, illetve áram-erősség értékeit is. A kéziműszereknél a méréshatár egy váltókapcsolóval állítható. Amérés megkezdése előtt meg kell határozni, hogy melyik mérési tartományban dolgoz-hatunk! Például: ha a tanulókísérleti műszerrel a 119. ábrán látható egyszerű áramkörünkben szeretnénk feszültséget mérni, akkor a 6 V-os méréshatárt választjuk. Ha nem tud-juk, hogymekkora amérendő feszültség, akkor min-dig a legnagyobb méréshatáron kezdjük a mérést, és fokozatosan haladunk a kisebb értékek felé. (Ugyan-ez az alapelv érvényes az áramerősség mérésénél is.) 4. A műszer számlapján található a skála. A mért feszültség (vagy áramerősség) értékét a skála előtt elmozduló muta-tó jelzi. A digitális (más néven számkijelzésű) műszerek számlapja viszont már a mért értéket mutatja. Tanulókí-sérleti műszerünk skáláján 60 osztást számolhatunk meg. Ez azt jelenti, hogy például a 6 V-os méréshatár esetén egy osztásrész
1 60
· 6 V = 0,1 V feszültséget jelent.
Mérési gyakorlat
114. ábra
A mérőműszerek használatáról
115. ábra
116. ábra
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »