Page 54 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

52

Gyakran előfordul, hogy egy áramforrás segítségével egyszerre több fogyasztót is üzemeltetünk. At-tól függően, hogy a fogyasztók milyen módon kapcsolódnak egymáshoz, soros vagy párhuzamos kapcsolásról beszélhetünk.

A fogyasztók kapcsolása I.

A soros kapcsolás

Készítsük el két, különböző izzólámpa felhasználásával a 148-149. ábrán látható áramkört. Az izzók sorban, egymás után vannak kapcsolva úgy, hogy az egyik izzó „szabad” kivezetéséhez a másik izzó egyik kivezetése csatlakozik. Az ilyen kapcsolást nevezzük soros kapcsolásnak. Próbáljuk ki: ha az egyik izzót kicsavarjuk, a másik sem világít.

Vizsgáljuk meg a soros kapcsolás feszültség- és áramvi-szonyait!

1) Mérjük meg külön-külön az egyes fogyasztókra eső fe-szültséget (150. ábra)! Aműszerek azt mutatják, hogy a két izzólámpára eső feszültségek összege megegyezik az áramforrás sarkain mérhető feszültséggel.

U = U

1

+ U

2

2) Az áramkört legalább két helyen megszakítva iktassunk be egy-egy ampermérőt (151. ábra). Az áramkör működése közben mindkét műszer ugyanakkora áramerősséget mutat. (Ez független attól, hogy hová kapcsoljuk az am-permérőket.)

I

1

= I

2

= I

Nem nehéz észrevenni azt sem, hogy a nagyobb ellen-állású fogyasztón nagyobb, a kisebb ellenállású fo-gyasztón kisebb feszültség tartja fenn az ugyanak-kora erősségű áramot (152. ábra).

R

1

> R

2

U

1

> U

2

KÍSÉRLETEZZÜNK!

148. ábra

149. ábra

150. ábra

Page 54 - 8_fizika.indd

This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »