This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »54
A párhuzamos kapcsolás
Megszoktuk és ezért természetesnek vesszük, hogy otthon vagy az iskolában egymástól függetlenül használhatjuk a különböző elektromos készülékeket . Ha az egyiket kikapcsoljuk, attól a többi még za-vartalanul működhet.
Ez azért lehetséges, mert az említett elektromos készülékek egymástól függetlenül csatlakoznak ugyan-azon áramforás sarkaihoz. Az ilyen kapcsolást párhuzamos kapcsolásnak nevezzük.
A fogyasztók kapcsolása II.
KÍSÉRLETEZZÜNK!
154. ábra
155. ábra
Készítsünk két izzólámpa felhasználásával párhuzamos kap-csolást (154. ábra)! Kövessük nyomon az áram irányát a 155. áb-rán (a kapcsolási rajzon) az áramforrás pozitív sarkától a ne-gatív sarka felé. Figyeljük meg, hogy az A ponttól kezdve az áram két úton haladhat tovább. Másként ezt úgy is mond-hatnánk, hogy az A pontban az áram elágazik.
Az izzólámpákat (azaz a fogyasztókat) tartalmazó áramköri részek a mellékágak. A mellékágakon átfolyó áramok a B pontban ismét „találkoznak”. Az A és a B pontokat csomó-pontoknak nevezzük. Az elágazást nem tartalmazó áram-köri rész a főág .
Vizsgáljuk meg az áramkör feszültség- és áramviszonyait!
1) Mérjük meg külön-külön az egyes fogyasztókra eső fe-szültséget!
A műszerek azt mutatják, hogy az izzólámpákra eső fe-szültségek azonosak, és megegyeznek az áramfor-rás sarkain mérhető feszültséggel (156. ábra).
U
1
= U
2
= U
2) A mellékágakat és a főágat egy-egy helyenmegszakítva iktassunk be egy-egy ampermérőt (157. ábra). A műszerek azt mutatják, hogy a mellékágakban folyó áramok erőssége megegyezik a főág-ban folyó áram erőségével.
I
1
+ I
2
= I
This is a SEO version of 8_fizika.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »