This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »106
Mekkora a világ?
A világ végtelenül nagy. Nem lehet vége sehol, mert ha lenne határa valahol, akkor mi követ-kezik azután?! Még ha puszta világűr is, az is a világ része lenne. Nem lehet hát határa. Így megmérni sem lehet. Számunkra az is végte-len, amit ma látunk belőle. Oly nagy a világ, hogy a jelenleg ismert legtávolabbi égitestek-ről most ideérkező fény még csak a feleúton járt akkor, amikor a Nap, a bolygók, a Föld ke-letkezett!
Miért nem fúrható át a Föld?
Ha valaki a Föld átellenes pontjára akar kerül-ni, egyszerűbb, ha körüljárja! Hiszen már tu-dod, hogy 100 kilométerrel lejjebb a Föld nem szilárd, hanem képlékeny, nem lehet bele lyu-kat fúrni! A kutatások során azonban még ad-dig sem sikerült lejutni. A legmélyebb fúrás körülbelül 10 kilométeres. Nem is azért fúr-nak, hogy átfúrják a Földet, hanem hogy meg-ismerjék a Föld szilárd kérgének szerkezetét. A legtöbb fúrás a földgáz- és a kőolajforrások felkutatására történik.
Miért vörös a lenyugvó Nap?
Nappal a Nap ragyogó fehér, de ha alacsonyan áll az égbolton – hajnalban és estefele –, akkor egészen mélyvörös is lehet. A napfény eredeti-leg fehér színű, de mégis sokféle színű fénysu-gár van benne: vörös, sárga, zöld és kék. Azt is
tudod már, hogy a levegő legjobban a kék su-garakat szórja. Délután a napfénynek sokkal vastagabb levegőn kell átjutnia, mint máskor, mert ferdén jutnak el a sugarai a Földre. Ezért a kék színű sugarak egészen elfogynak belőle. Ami végül megmarad, az vörös színű. Ezért vörös a lemenő Nap.
Miért nem esik le a Hold?
Ha a Hold nem mozogna, hanem állna, akkor bizony leesne a Földre! De szerencsére sebesen mozog, éppolyan gyorsan, mint egy kilőtt pus-kagolyó, és tisztes távolságban körülbelül 4 hét alatt körbe-körbe járja a Földet. Azért nem megy el tőlünk, mert a Föld óriási erővel vonz-za, húzza maga felé. Ez az erő éppen elég ah-hoz, hogy megakadályozza a Hold szökését, de kevés ahhoz, hogy a Holdat „idehúzza” a Földre.
Van-e széle a világnak?
Nincsen. Mint ahogyan közepe sincsen. Na-gyon régen azt hitték az emberek, hogy a Föld áll a világ közepén. Később kiderült, hogy a Föld nem áll, hanem kering a Nap körül. De még a Nap sem a világ közepe. A csillagvilág végtelen. Soha nem juthatunk el a világ szélé-re, nem lógathatjuk le ott a lábunkat a semmi-be, mert a világűr határtalanul nagy. Ezért bárhová megyünk is, mindig azt hisszük, hogy a világ közepén vagyunk.
EZERARCÚ TERMÉSZET Tudod-e? Kérdések a világról
z
This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »