Page 119 - ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

117

Úgy tartják, hogy a szerszámok használa-ta az embernek az a képessége, ami megkülönbözteti őt az állatoktól. Ám az állatvilágban is akadnak olyan fajok, ame-lyek eszközt használnak! Az elefánt – melynek egyébként is nagyszerű „szer-szám” áll a rendelkezésére: saját ormánya – felkap egy hosszú ágat, azzal vakargatja testének azon pontjait, ahová már nem ér el az ormánya. Az angol Jane Goodall (dzsén gudál), miután 10 évet töltött va-don élő csimpánzok között, felfedezte, hogy a majmok nemcsak használnak, ha-nem készítenek is eszközöket!

Még a nagy fakopáncs is használ szer-számot. Hogy hozzáférjen a magvakhoz, a fenyőtobozokat jó erősen beékeli a fa-kéregrepedésekbe. Így töri fel a dió, a mogyoró héját.

Charles Darwin (csarlsz dárvin) 1835-ben beszámolt a harkálypinty eszközhasz-nálatáról. A madárka csőrébe kaktusztüs-két szorít, s a fatörzsek odvait szurkálva ezzel piszkálja ki a rovarlárvákat!

Jane Goodall etológusnő megfigyelte, hogy egy csimpánz letört egy ágat, csu-paszra hántolta, és a termeszvár nyílásába dugta. Óvatosan húzta ki a termeszektől hemzsegő botot, majd kényelmesen le-nyalogatta a rovarokat.

A tengeri vidra kagylót hoz fel a ten-gerfenékről, majd egy kődarabot. Háton kúszva addig csapdossa a hasára helyezett kődarabhoz a kagylót, amíg az ketté nem hasad. A követ tehát „üllőként” alkalmaz-za!

A sirályok „rájöttek” arra, hogy a ke-mény kagylóhéj szétreped, ha a magasból sziklákra vagy kőrakásokra ejtik le. Ez in-telligens cselekvésnek látszik, de többször előfordul, hogy csemegéjüket a part men-ti puha homokfövenyre pottyantják.

Részlet Charlie Bood (csárli búd) A természet csodái című művéből

Eszközhasználó állatok

Page 119 - ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »