This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »121
Mitől világít az izzólámpa?
Mikor felkapcsoljuk a villanyt, akkor áramot engedünk a lámpába. Az izzólámpában fém-ből készült izzószál van. Ha elég erős áram ha-lad át rajta, akkor a fémszál felizzik és világít. Nemcsak fényt ad, hanem melegít is. Sokkal forróbb az izzószál, mint amilyen meleg van egy vaskohóban. Bár az izzólámpát azért hasz-náljuk, hogy fényt adjon, az áram nagyobb ré-sze felesleges hőt fejleszt benne. A lámpa nem világít ingyen. A rajta áthaladó áramot a távo-li elektromos erőművekben állítják elő, amiért fizetni kell.
Hogyan jut el a hang a rádiónkba?
Láthatatlan hullámok hozzák a hangot: a rádió- hullámok. A beszélő hangját a rádió-adóké-szülék rádióhullámokká alakítja. Ezek a hullá-mok az adó antennájából lépnek ki, és fényse-bességgel száguldanak a világban. Amint a rádiókészülék kicsiny antennájához érnek, ab-ban gyorsan változó elektromos jeleket idéz-nek elő. Ezeket a készülék felerősíti, és a hang-szóróval számunkra is hallható hanggá alakítja. Az egész olyan, mint egy igazi varázslat.
Hogyan működik a telefon?
A telefont két ve-zeték köti össze a telefonközpont-tal. Amikor tár-csázzuk a számot, akkor elektromos jeleket küldünk ezeken a vezeté-keken a telefonközpontba. Ott a számnak megfelelően összekapcsolódik a mi készülé-künk két vezetéke a felhívott telefon vezetéke-ivel. A telefonkagylóban egy mikrofon és egy fülhallgató van. A mikrofon a hangot elektro-mos jelekké alakítja, és ez jut el a másik tele-fonba. Ott a fülhallgató ismét hallható hang-gá alakítja vissza. Ma már egyre elterjedtebb a vezeték nélküli mobiltelefon, amely rádióhul-lámok segítségével működik.
Hogyan működik a televízió?
A televízió antennájá-hoz rádióhullámok for-májában érkezik az adás, amelyek maguk-ban rejtik a hangot és a képet is. A televízió-készülék szétválasztja őket egymástól: a han-got a hangszóróba, a képet pedig a képcsőbe vezérli. A képcsőben egy vékony sugár pász-tázza végig a képernyőt, másodpercenként 24-szer. Úgy mozog ez a sugár, mint a szemünk, amikor könyvet olvasunk, csak sokkal gyorsab-ban. Ezért úgy látjuk, mintha mindenhol egy-szerre világítana, pedig mindig csak egy kis pontot világít meg. Így rajzolja ki a képet.
Hogyan hűt a hűtőszekrény?
Úgy, hogy elszívja a meleget attól, amit a bel-sejébe teszünk. Próbáld csak ki: érintsd meg a kezeddel a hűtőszekrény hátsó részén kívül ta-lálható fekete rácsot! Ha a hűtőszekrényt be-kapcsoltuk, ez a rács meleg. A rácshoz csőve-zeték kapcsolódik, ami a hűtő belsejében is folytatódik. Jól látható ez a rács a mélyhűtő-ben. Egy villanymotor különleges anyagot for-gat benne. Így szállítja ki a meleget a hűtő belsejéből kívülre, a rácsba, így az a konyha le-vegőjét melegíti. Tehát a hűtő hideget csinál belül, de melegít kívül!
Hogyan kormányozzák a villamost?
A villamosnak nin- csen kormánya. Ha látni is valami hasonlót a vezető-fülkében, az bizto-san nem az, hanem a sebességet és a fékezést szabályo-zó szerkezet. A villamos természetesen arra megy, amerre a sínek vezetnek. Még kanyaro-dásnál sem kell a kerekeket a sínekhez igazíta-ni, mert maguktól követik azt, ki sem tudná-
Tudod-e?
This is a SEO version of ap040106 gyongyfuzer_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »