Page 40 - AP040115_kesz_konyv

This is a SEO version of AP040115_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

Hagyományõrzés februárban

A farsangi idõszak január 6-án, vízkeresztkor kezdõdik, és egészen hamvazószerdáig, a nagyböjt 1 kezdetéig tart. A farsang szó hallatán valamennyien vidám mulatozásra, ál-arcosbálra gondolunk. Ezt az idõszakot az evés-ivás, a disz-nótorok és a jelmezes felvonulások jellemzik. A farsang a tavaszvárás õsi örömünnepe. A magyar farsangi szokások a középkorba nyúlnak vissza. Maga a szó, a vaschang, ba-jor–osztrák eredetû. A böjt elõtti napokat jelölte. Az ünnep jellegzetes étele a fánk, amelynek õsi erõt tulajdonítottak.

Régen a farsang utolsó három napján táncmulatságokat rendeztek. A fiúk sorra járták a lányos házakat, és mulatságba hívták a hajadonokat. Ezeknek a báloknak az elsõdleges célja a párválasztás volt. A lányok ugyanis bokrétát adtak a kiválasztott fiúknak, akik azt a kalapjukra tûzték. A fiúk azt a leányt vitték elõször táncba, akitõl az elsõ csokrot kapták. A farsang az udvarlás, a lakodalmak, a párválasztás legfon-tosabb ideje volt. Így éppen ez az ünnep adott lehetõséget arra, hogy figyelmeztes-sék azokat a fiatalokat, akik még nem házasodtak meg. E napon nemcsak a legények és lányok tartottak mulatságot. A házasemberek batyusbálban, kosarasbálban szóra-koztak.

A farsang utolsó napjaiban házról házra jártak a kö-szöntõk, akik tarisznyát, kosarat vittek magukkal. Versikék-kel, jókívánságokkal köszöntötték a házigazdát, aki ezt ado-mánnyal köszönte meg. Többnyire tojást, húst, kolbászt, szalonnát, ritkábban pénzt adtak a jókívánságokért. A kö-szöntõk az adomány egy részét eltették, a másik felét felaján-lották a farsangi mulatozáshoz. Amelyik házban nem kaptak semmit, ott csúfolódó versikéket, mondókákat mondtak.

Az ünnepkör jellegzetes játéka az álarcos alakoskodás volt. Ez lehetett akár utcai felvonulás, akár többször elõadott mûsor is. A legkedvesebb jelmezek: a koldus, a ci-gány, a betyár, a menyasszony, a võlegény; a különféle ál-latfigurák (medve, ló, kecske, gólya) voltak. A kifestett, jelmezbe öltözött éneklõ menetet zenészek kísérték végig az utcákon. Gyakoriak voltak a vidám lakodalmas paró-diák 2 , ahol a menyasszony fiú, a võlegény pedig lány volt.

Szivárvány Heted 7 Határon, VI. évfolyam 6. szám

1 böjt: meghatározott napokra elõírt csökkentett táplálkozás, illetve húsevéstõl való tartózkodás

2 paródia: tréfás utánzás, kigúnyolás, nevetségessé tevés

38

Page 40 - AP040115_kesz_konyv

This is a SEO version of AP040115_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »