This is a SEO version of nyelvtan4.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »130
felé. A tenger közelébe érve annyira kiszélesedik, hogy még egy fél Magyarország méretû szi-get is elfér benne. Az Amazonas mellékfolyói együtt a világ folyóvizeinek egyötödét teszik ki.
11. Az anakonda az egyik legnagyobb kígyó a világon. Több mint négyszer olyan hosszú és kétszer olyan nehéz lehet, mint egy ember. Nincs mérge, viszont áldozatai köré tekeredve halálra szorítja ôket.
12. A Hortobágy Magyarország legnagyobb füves pusztája. A gyepesebb részeken legelészô gu-lyák, vágtató ménesek, szürke juhnyájak bukkannak fel. A végtelen síkságon a kis Hortobágy folyócska kanyarog. A híres Kilenclyukú híd vezet át rajta. E kôhíd mellett tartják a neveze-tes hídi vásárokat.
13. Egyiptom legnagyobb piramisa kétmillió mészkô tömbbôl áll. Az elsô kô kifaragása elôtt ko-moly elôkészítô munkára volt szükség, ami tíz évig tartott. Legalább négyezer egyiptomi dolgo-zott itt. A tudósok és írók nagyon sokáig azt gondolták, hogy rabszolgák hada építette a hatalmas síremléket, de ez nem igaz. A piramisokat nem foglyok, hanem önkéntesek emelték.
14. Apám ma nagyon korán ébresztett. Még sötét volt, a csillagok halvány fénye világított. Be-ültünk a kocsiba, és elindultunk a puszta felé. Utunkat gyalog folytattuk. Letelepedtünk egy gémeskút közelében és vártunk. Vártuk a hajnalt. Itt a pusztán teljes szépségében megcso-dálhattuk a nap ébredését. Az égbolt úgy borult ránk, mint egy óriási üvegbura. Egyszer csak keleten megjelent egy halvány, majd egyre erôsödô vöröses fény: a Nap.
15. A Dunántúl földjét folyók ölelik körül: a Duna, a Dráva és a Rába. A dunántúli országrész legnagyobb síksága a Kisalföld. A síkságot a Rába folyó osztja kétfelé. Termékeny föld ez itt. Mindenfelé gabonamezôk, kukoricatáblák, cukorrépaföldek nyújtózkodnak. A Kisalföld kö-zéppontja Gyôr városa. Négy folyó összefolyásánál alakult ki. Ezért is hívják Gyôrt a vizek városának.
16. A Cserhát mélyén megbúvó Hollókô olyan, mint egy mesebeli falucska. A fölötte magasodó várról kapta a nevét. Magas tetejû házai körülveszik a híres fatornyos templomot. A fôutcán vasárnap színpompás palóc viseletben sétálnak a lányok. Gyöngyökkel és aranyos csipkékkel díszített fejkendôik ragyognak a napfényben.
17. Ha a sündisznó megijed valamitôl, felborzolja tüskéit és összegömbölyödik. Sokan azt hi-szik, hogy a sündisznó félénk állat. Pedig nagyon jó vadász, még a legfélelmetesebb kígyót, a keresztes viperát is megtámadja és le is gyôzi. Egyedül a róka tud túljárni a sündisznó eszén. Belegörgeti valamilyen vízbe, és amikor a szegény kis állat úszni kezd, megtámadja, mert ilyenkor nem védik a tüskéi. A sün keresi az ember közelségét, szeret istállókban, fara-kásokban tanyázni.
18. Hirtelen eleredt az esô. Egy terebélyes tölgy alatt kerestünk menedéket. A fa törzse mellett apró, sipítozó madárfókát vettünk észre. A sûrû lomb között egy fészket pillantottunk meg. Abból eshetett ki. Zoli, tudsz fára mászni? A fú már kúszott is felfelé. Ügyesen egyensúlyo-zott az ágak között. Amikor a fészek mellé ért, óvatosan belehelyezte a rémült fókát. Közben a madárszülôk kétségbeesetten köröztek a fa fölött.
19. Biztosan észrevettétek már, hogy a csigák a langyos nyári esô után csúsznak-másznak a leg-szívesebben. Ha hosszú ideig nem esik az esô, az éticsiga visszahúzódik a házába. Ott benn szunyókál mindaddig, míg kiadós zápor nem zúdul a határra. Ekkor elôbújik, és elindul táp-lálékot keresni. Késô ôsszel erôs mészhéjat húz a bejárat elé. Így védekezik a hideg ellen.
nyelvtan4.indd 130 1/21/
This is a SEO version of nyelvtan4.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »