This is a SEO version of fogalmazas4.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »40
Tájak, helyszínek bemutatása
Mit mutatnak be a tanulók fogalmazásai? Figyeljétek meg, hogy halad az írójuk a rész letek leírásában! Válasszatok az alábbi lehetőségek közül! Írjátok a megfelelő betűjelet a fogalmazások előtti keretbe! A) Távolról halad a közeli felé.
B) Előbb a közelebbi részleteket mutatja be, majd a távolabbiakat. C) Egy pontból körbenézve mutatja be a tájat.
A Szabadság-szobor előtti kilátóból lenézve először a Dunát és a rajta átívelő hida-kat pillantottam meg. Aztán a pesti oldalon feltűnt néhány nevezetes régi épület. Távolabb, a házak között csak sejteni lehetett a Városliget üde zöld foltját. A külvá-rosok apró házai már szinte beleolvadtak a Pesti-síkság szürkeségébe.
Amikor a Gellérthegy tetejéről körbepillantottam, szinte egész Budapest elém tá-rult. Balra a Várnegyed épületei tűntek fel. Előttem a Duna ezüstös szalagját és a pesti városrészt láttam. Sokáig gyönyörködtem a szebbnél szebb hidakban és épü-letekben. A legjobban a Lánchíd és a Parlament tetszett. Jobbra a Lágymányosi hidat és a Csepel-szigetet láttam, amint a kettévált Duna közrefogja. Mögöttem magasodott a Szabadság-szobor és a Citadella.
Amikor felértem a hegyre, csodálatos látvány tárult elém. A távolban Pest külváro-sainak kisebb-nagyobb házai mint apró építőkockák sorakoztak. Velem szemben a zsúfoltan beépített városrész néhány ismert épülete tűnt fel: a Szent István-ba-zilika, a Parlament, a Magyar Tudományos Akadémia. A pesti rakparton kocsik sora igyekezett ide-oda. Alattunk méltóságteljesen hömpölyögött a Duna, karcsú hídjaival összekötve a két városrészt.
Beszéljétek meg, hogy Petőf Sándor melyik leírási módot választotta, amikor A Tisza című versében bemutatta a folyót és a környékét!
1.
2.
fogalmazas4.indd 40 2/21/11 1
This is a SEO version of fogalmazas4.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »