This is a SEO version of ap040907_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »Szemlélõdõ
1. Válogass a bevezetõ oldal fényképeibõl! Írd a számukat a megfelelõ helyre!
2. Az atlaszodban „madártávlatból” is szemlélheted a különféle településeket.
2. Milyennek látod? Jellemezd azokat az alábbi szövegek kiemelt részei alapján! • Hogyan helyezkednek el a házak? • Milyen sûrûn építették azokat? • Hol található több épület?
3. Gyûjts te is képeket városokról, falvakról, tanyákról! Figyeld meg, válogasd szét azokat a következõ szövegrészletek alapján!
38
Város Falu Tanya
„Ennek ellentéte a sakktáblára em-lékeztetõ elrende-zésû falu. Az ut-cák egyenesek, és szabályos rendben keresztezik egy-mást…”
„Házait országút vagy patak mellé építik egy vagy két sorban. A fa-lu hosszan elnyú-lik, és forgalma az egyetlen utcá-ján zajlik…”
„Sajátosan magyar települési forma. A falvak lakói a messze esõ földeket mûvelés alá fog-ták. A közelében tanyát építettek, melyet eleinte csak nyári szállásként használtak, ké-sõbb viszont már egész esztendõre kiköltöz-tek a falvakból, városokból…”
Tüskés Tibor nyomán
„A falu közepén áll a templom, s kotlóstyúk módján veszik körül a földszintes házak. Tervszerûséget alig találni a házak elhelyez-kedésében. Az utcák porosak és összevisszaságban nyílnak. A ker-tek alatt patak kanyarog…”
„Házak és házak, ameddig a szem ellát, régi épületek és új városrészek váltják egymást. A felgyorsult ritmus, a sok autó, villamos, tro-libusz, autóbusz, az utcákon hömpölygõ em-beráradat, a sokemeletes házak dzsungele szinte bénítólag hatott rám…”
Gerõ János nyomán
This is a SEO version of ap040907_kesz_konyv. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »