Page 50 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

48

A mesterséGes (emBer áltAl létrehozott) környezet

lakóhelyünk és annak környéke mesterséges környezet.

a városok, falvak, szántóföldek, utak, ipari és kereskedelmi létesítmények helyén régen lombhullató erdők, folyókat kí-sérő ártéri erdők, füves területek voltak.

az ember kiirtotta az erdőket, a folyók medrét szabályozta, a víz gátak között áramlik, a füves puszták helyén mezőgaz-dasági tevékenységet folytatnak.

az ember a természetes környezetet saját igényei szerint

mesterséges környezetté formálta át. Mindez a természe-tes élőhelyek megszűnésével, az őshonos élőlények pusz-tulásával vagy elvándorlásával jár együtt.

A lAkÓhely környezetI proBlémáI

az előző órákon tanultuk, hogy az emberi tevékenységek nyomán veszélyes anyagok jutnak a környezetbe. a leve-gő-, a víz- és a talajszennyezés mértéke helyenként már az egészséget is veszélyezteti.

egyre elviselhetetlenebb környezeti hatás a nagyvárosok-ban a zajártalom.

Beszéljétek meg, hogy lakóhelyeteken milyen mértékű a zaj! Mely tevékenységek okoznak zajártalmakat? Hogyan lehetne a zajártalmakat csökkenteni?

mI történIk A szeméttel és A hUllAdékkAl?

városokban, falvakban folyamatos környezetvédelmi fel-adat a háztartásokban az ipari és a mezőgazdasági tevé-kenységek során keletkező hulladék és szemét össze-gyűjtése.

az összegyűjtött anyagok a szemétlerakó helyre kerülnek, ahol azokat a környezetvédelmi törvényeknek megfelelő módon tárolják.

egyes nagyvárosokban az összegyűjtött anyagokat szemét-égető művekben semmisítik meg. égetés előtt az újrahasz-nosítható anyagokat (fémek, műanyagok) kiválogatják.

nem enGedélyezett szemétlerAkÓk

az ország több pontján veszélyeztetik a környezetet a nem engedélyezett szemétlerakók. e csúnya látványt a folyó-partokon, erdőszéleken, a települések határán, útszéli árok-partokon fgyelhetjük meg.

a szemétből káros anyagok szivároghatnak a talajba, így elszennyezik a vízkészletet. Már tanultuk, hogy a szemetes környezet különböző fertőző betegségek elterjedését okoz-hatja.

lakóhelyünk környezetének védelme

Az élővilág meg gyelése a vízparton

Hulladéklerakó

Szemétgyűjtő konténer és környezete

egy-egy ember után évente 4 köbméter szemét képződik, amelynek tömege 250 kg. Hogy mindezt könnyebben elképzel-jétek, jelöljetek ki a tanterem-ben 4 köbmétert! a tömeg mér-tékét könnyebben érzékelitek, ha a kijelölt területre 5-7 tanuló áll. képzeljétek el, hogy egy-egy nagyvárosban ez milyen hatal-mas térfogatot és tömeget jelent. szorozzátok be az adatokat a la-kóhelyeteken élő emberek szá-mával!

Page 50 - AP040910_TK.indd

This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »