This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »50
A tAlAJ vIzsGálAtA
1. a talaj összetétele
Tölts meg félig egy befőttesüveget talajjal, majd öntsd fel víz-zel! Keverd el a talajt a vízzel, és néhány órai ülepedés után meg gyelheted az elkülönült alkotórészeket!
legfelül a növényi, állati maradványok, bomló anyagok, alat-ta az agyag, majd az iszap, homok és kavicsréteg különül el. Különböző helyekről vett talajmintákkal is végezd el a vizs-gálatot! Hasonlítsd össze őket!
2. a talaj típusának megállapítása tapintással Fogj az ujjaid közé talajt, és dörzsöld szét!
Ha érdes, csiszoló érzést tapasztalsz, homoktalajról, ha ta-padós, ragadós érzést tapasztalsz, vályogtalajról, ha síkos, csúszós érzést tapasztalsz, agyagtalajról van szó.
3. a talaj mésztartalmának kimutatása
a mésznek fontos szerepe van a talaj szerkezetének kiala-kításában, ugyanis összeköti az egyes talajalkotórészeket. Különböző típusú talajokra cseppents tanítód segítségével híg sósavat vagy ecetet!
a talaj pezsgésének megindulása a mésztartalomra utal. erős, habzó pezsgés sok mészre, gyenge pezsgés kevésre, pezsgés nélküli halk sercegés igen kevés mészre utal.
4. a talaj különböző szintjeinek megfgyelése
Hegyoldalba vájt utak mentén, partszakadásos területeken vagy nagyobb földmunkák környékén tanulmányozhatod az egyes talajszinteket.
Figyeld meg az egyes szintek vastagságát, színét!
a legalsó színt az alapkőzet. a legfelső szint (feltalaj) élővilága a leggazdagabb. a korhadó és a lebomlott anyagok okozzák, hogy jóval sötétebb színe van, mint az alatta lévő rétegnek.
az élettelen környezeti tényezők megfgyelése, vizsgálata
A külszíni bányászat
Kavicsbánya
A talaj rétegei
Vizsgálódás a löszfal mellett
This is a SEO version of AP040910_TK.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »