This is a SEO version of AP042602_Napi(s)_gyakorlo4_beliv.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »Olvasd el az ismertető szöveget, majd oldd meg a feladatokat!
A magyar honvédsereg lovassága
A huszárok történetének legfényesebb fejezete az 1848–49-es szabadságharchoz kötődik. Összesen talán 25 ezren ha voltak ekkor, tisztek és közkatonák, köztük magyarok és nem magyarok. A magyar honvédsereg eme lovasságát ma is szívesebben nevezzük huszároknak. 1848 elején 12 huszárezredet tartottak számon. Az ezredeket hadrendi számuk és az ezredtulajdonosokról hagyományosan viselt nevük különböztette meg egymástól (pl.: Csá szár; Sándor; Miklós Huszárezred).
A forradalom kitörésekor a huszárezredek a Habsburg Birodalom különböző területén szét szórva állomásoztak. Magyarországon csak 3 huszárezred tartózkodott. A kormány egyik fő törekvése éppen a birodalom távolabbi pontjain szétszórt ezredek hazahozatala volt. A szegény magyar haza lángokban áll… – hangzott a kossuthi felhívás. Így kezdődtek 1848 szeptemberétől a legendás huszárszökések, mivel külhonból már lehetetlen volt a békés hazatérés. A magyar országi születésű legénység mellett a tisztikar csak mintegy felerészben volt magyar. A biroda lom különböző tájairól származó nem magyar huszártisztek közül sokan azonban így is híven szolgálták választott hazájukat, és becsülettel harcolták végig a magyar szabadságharcot. 1848 őszén hat új huszárezred felállításáról rendelkezett az Országos Honvédelmi Bizott mány. Az ezredeket a már meglévő önkéntes lovascsapatokból és a lovassági szolgálatra sorozott regrutákból szervezték meg. Az ezredek hadrendi számuk mellé, mintegy névadó ként – a honvédseregben nem lévén ezredtulajdonosi funkció – történelmi nagyjaink nevét vették fel. Egy kivétel volt, a 16. ezred, amely alapítója, az ezredet szervező gróf Károlyi István nevét viselte. Az új ezredek hadrendi számaikkal és névadóikkal így festettek:
13 . Hunyadi Huszárezred
Toborzási területe az Alföld, ahonnan különösen sok csikós állt be huszár nak. Közülük többen is megtartották régi fegyvereiket, a karikás ostort és a fokost. Különböző hadtestekben har coltak, öt század Kupa Hümér alez redes parancsnoksága alatt Görgey seregéhez tartozott.
14 . Lehel Huszárezred
A Jászkun területek lovasönkéntesei ből alakult.
Temesvár körül vívtak sok ütközetet.
15 . Mátyás Huszárezred
Erdélyben szerveződött. Parancsno kuk Mikes Kelemen ezredes. Részt vettek az erdélyi felszabadító harcok ban, Bem csapataival együtt a Temes köz felszabadításában.
16 . Károlyi Huszárezred
Gróf Károlyi István hazafias felaján lása tette lehetővé e pesti ezred felál lítását. Harcoltak Bem erdélyi had testében, s a turai csatában az orosz lovasság ellen.
17 . Bocskai Huszárezred
A hajdúkerületben alakult meg. Az ezred első parancsnoka Szathmáry Mihály alezredes volt.
18 . Attila Huszárezred
Komáromban szerveződött. Az ezred parancsnoka Majthényi Kálmán volt. Kinizsi- és Frangepán-huszároknak is nevezték őket. Fegyverhiány miatt nem sikerült őket harcba küldeni.
Ságvári György – Somogyi Győző: Nagy huszárkönyv – részletek
83
8 .
This is a SEO version of AP042602_Napi(s)_gyakorlo4_beliv.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »