Page 60 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

58

KÍSÉRLETEZZÜNK!

Az összenyomott rugó hatására az elengedett kiskocsi moz-gásba jön (159. ábra). Vajon „fordítva” is igaz ez?

Lökjük neki a kiskocsit a rugónak! Megfgyelhetjük, hogy a ru-gó összenyomódik (160. ábra).

Végezzünk el még egy kísérletet!

Egy vékony fonál segítségével kössük össze a kiskocsit egy fel-emelt testtel a 161. ábra szerint! Ha a felemelt testet elenged-jük, az a Föld felé mozog, miközben a kocsi is mozgásba jön.

Az összenyomott rugó, a mozgó kocsi és a felemelt test egyaránt rendelkezik azzal a képességgel, hogy megváltoztassa a vele kapcsolatba kerülő más testek fzikai állapotát. Más szóval ezt úgy is mondhatnánk, hogy

energiával rendelkeznek.

Energiának nevezzük a testeknek azt a képességét, mely lehetővé teszi más, velük kölcsönhatásban levő testek fizikai állapotának megváltoztatását.

Az összenyomott rugó rugalmas, a mozgó kocsi mozgási, a felemelt test pedig helyzeti energiával rendelkezik. Ezt a három energiát összefoglaló néven mechanikai energiá-nak nevezzük.

Megfgyelhetjük, hogy az erősebb vagy a jobban összenyo-mott rugó messzebbre löki a kiskocsit – nagyobb a rugal-mas energiája. A felemelt test helyzeti energiája annál na-gyobb, minél nagyobb a test tömege, és minél magasabbra emeljük egy választott szinthez viszonyítva. Amozgási ener-gia pedig annál nagyobb, minél nagyobb a mozgó test tö-mege és sebessége.

Tapasztalataink alapján azt is elmondhatjuk, hogy a megf-gyelt kölcsönhatások során az egyik test energiája csök-kent, a másiké növekedett: energiaváltozás történt.

Az energia

159. ábra

160. ábra

161. ábra

Page 60 - 7_fizika.indd

This is a SEO version of 7_fizika.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »