Page 42 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

40

Arról tudunk kommunikálni társainkkal, ami beszélgetésünk előtt vagy közben gondolatként már megszületett bennünk. A gondol-kodás is fontos, meghatározó képessége az embernek. Pascal 2 írja: „Nádszál az ember, semmi több, a természet leggyöngébbike, de gondol-kodó nádszál.”

A gondolkodás

A gondolkodás* az elme cselekedete, aminek célja, hogy megol-dást keressen különböző problémákra. Beszélgetéseinket és csele-kedeteinket is irányítja. Ezek közül vannak olyanok, amelyeket előre jól átgondolunk. Lehetnek azonban olyan tetteink, amelyeket előre ennyire nem tervezünk meg. Talán az is előfordult már veled, hogy meggondolatlanul cselekedtél.

A gondolat bennünk születik meg. De te is látod máson, ha éppen gondolkodik, töri a fejét valamin. Az embernek ezt az állapotát legin-kább Rodin Gondolkodó című szobra fejezi ki.

Tehetsége, csodálatos gömbérzéke vele született 1927. április 1-jén Zugló-ban, az Uzsoki Utcai Kórházban. Szülei, ha akarták volna, sem tudják más út-ra terelni fiukat, akinek szobája ablaka (no, nem a sajátjáé, a család egyetlen szobájáé) éppen a Kispesti AC pályájára nézett.

Gyermekéveit felidézve mindenképpen meg kell említenünk Bozsik Józsefhez fűződő barátságát. Szinte hihetetlen, filmbe illő történet, de a felnőttként egy-formán világhírnévig jutó labdarúgók már egészen kis koruktól fogva jó bará-tok voltak. A Bozsik família ugyanis éppen abban a házban lakott, ahol Puská-sék, és mivel a két fiú, Cucu és Öcsi is imádta a futballt, hamar összebarátkoztak. Ha éppen nem a grundon nyargalásztak, a környék utcáin f langáltak 1 . Gyakran futottak versenyt a Sárkány utcán (ma Ady Endre út) haladó sárga villamossal, néha, ha nem volt elég pénzük jegyet venni, a kerítés alá gödröt ásva kúsztak be a stadionba, olykor pedig harisnyát loptak, amelyből rongylabda készült. Az elemi iskolát Kispesten végezte el. Nem volt ugyan kitűnő tanuló, de a nyolc osztályt azért becsülettel, bukás nélkül végigjárta.

(A Nemzeti Sport internetes oldala)

Barabási Albert-László: Behálózva (részlet)

Faludy György ír egy könyvében arról, hogy kedvelt játék volt baráti társa-ságában azt kiszámolni, ki hány kézfogásra van egy hírességtől. Aki példá-ul személyesen ismeri a költőfejedelmet, az csupán két kézfogásnyi távolságra van Albert Einsteintől, József Attilától vagy Karinthy Frigyestől. Utóbbi egy 1929-es novellájában felvet már egy hasonló ötletet, amikor arról beszél, hogy a világon bárkivel kapcsolatot lehet létesíteni, legfeljebb öt másik egyénen ke-resztül. A tudomány csak évtizedekkel később igazolta a meglepő tételt: ez a hatlépésnyi távolság törvénye.

A Puskás Ferencről szóló szö- •

veg alapján vizsgáljátok meg az elsődleges kommunikáci-ós funkciókat!

Œ Milyen új ismereteket tartal-mazott számotokra a fenti cikk?

Œ Milyen érzelmeket váltott ki bennetek a történet?

Œ Hogyan befolyásolja a cikk tartalma a Puskás Ferencről eddig kialakult véleménye-teket?

Nézzetek utána könyvekben •

vagy az interneten, ki a hét görög bölcs! Melyik női keresztnév szár- •

mazik a bölcsesség szóból? Melyik az a híres templom, •

amelyik a Szent Bölcsesség címet viseli?

Barabási Albert-László és kutatócsoportja a web „átmérőjét” is meg-határozta: eszerint átlagosan 19 kattintásnyi távolságra vagyunk bár-milyen más oldaltól.

1 flangál (fr–ném): kószál, csatangol

2 Blaise Pascal (blez pászkál; 1623–1662): francia matematikus, filozófus

3 ejtsd: roden

Rodin 3 : Gondolkodó

etika_2009.indd 40 etika_2009.indd 40 12/11/09 12/11/09

Page 42 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »