Page 47 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

45

Az értékek megválasztását két körülmény befolyásolja. Az egyik a család, a társadalmi környezet értékrendje. Amásik az egyéni erköl-csi felfogásunk, meggyőződésünk, egyéni értékrendünk, ami meg-határozza életvitelünket, viselkedésünket. Minden ember és minden közösség kialakít bizonyos értékrendet. Értékek nélküli ember nincs, legfeljebb értékekben szegény, vagy értéktévesztő, bizonytalan. Az ember mindennapi munkája során anyagi értékeket teremt, de mert az ember erkölcsi lény, életéhez szellemi értékek is tartoz-nak. Sokan az anyagi, kevesebben a szellemi értékeket tartják fonto-sabbnak. Olyanok is akadnak, akik az anyagi és a szellemi értékeket egyformán becsülik. Vannak, akik azért hajszolják magukat, hogy anyagi biztonságot teremtsenek, ettől várják a boldogságot. Az igazi érték azonban pénzen nem vehető meg. „…ami valóban értékes, az a szemnek láthatatlan” – vallja A kis herceg szerzője, Antoine de Saint-Exupéry 1 .

A szellemi értékek mindig magasabb rendűek az anyagiaknál. A történelem során sokan áldozták akár az életüket is az általuk he-lyesnek tartott elvekért, eszmékért, erkölcsi értékekért.

Amikor cselekedeteinket értékkel ruházzuk fel, akkor értékítéletet hozunk; a jó (helyes) – rossz (helytelen) értékpár vizsgálatával, hasz-nálatával tulajdonképpen minősítünk. Döntésünkkel bizonyos érté-kek meglétét, illetve hiányát állapítjuk meg. Az emberi tettek meg-ítélésekor figyelembe kell vennünk a tett célját, következményét, a cselekvő szándékát és a körülményeket. Valamely tett helyességé-hez elsősorban az szükséges, hogy a kiválasztott szempontok mind-egyike helyes legyen.

A normák

Az emberek együttélése számos olyan helyzetet teremt, amely-nek kezeléséhez meg kell határoznunk, miként cselekedjünk és vi-selkedjünk. Életünket írott és íratlan szabályok alakítják. A szó szű-kebb értelmében az így kialakult elvárásokat nevezzük normáknak*.

Mi a véleményed a kereskedelmi televíziókban •

szereplő celebekről? Milyen értékek teszik őket „híressé”? Kiből lehet ma celeb? Mi a különbség a celeb és a sztár között? Fejtsd ki, mit szeretnél jobban: egy jót beszélget- •

ni a szüleiddel, vagy inkább egy régóta áhított tárgyat megvetetni velük! Ha ajándékot kapsz, annak csak a pénzben kife- •

jezhető értékét nézed, vagy azt, milyen szeretet-tel készítették, illetve választották ki a számodra?

Tudsz-e értéket teremtő vagy •

értéket védőpéldátmondani? Szükség van-e ma Dugovics Titusz hősiességére? Miért? Ki a példaképed? Indokold •

meg, miért őt választottad! Ha nincs példaképed, indo-kold meg annak is az okát! Értelmezd a következő mon- •

dást! A pokolba vezető út is jó szándékkal van kikövezve.

Hogyan alakulhattak ki az em- •

beriség történetében az írat-lan szabályok? Soroljatok fel az általatok is- •

mert íratlan és írott szabá-lyokból néhányat!

Benczúr Gyula: Koszorút a mamának

Wágner Sándor: Dugovics Titusz önfeláldozása

1 Antoine de Saint-Exupéry (antoán dö szentegzüperi; 1900–1944): francia író

etika_2009.indd 45 etika_2009.indd 45 12/11/09 12/11/09

Page 47 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »