Page 5 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

3

Az etika tanulása könnyű és egyben nehéz feladat. Egyrészt könnyű, mert olyan hétköznapi eseményekkel, dolgokkal foglalkozunk a tankönyvben, amelyekkel na-ponta találkozunk, amelyek életünk meghatározói. Másrészt nehéz, mert az etika mint tudomány, komoly előtanulmányokat kívánna. Nem mellőzve a tudományos-ság elvét, könyvünk a gyakorlat oldaláról közelít a témához. A tankönyv a hétközna-pi, többek között a családi, az iskolai és az utcai életből, a barátok közötti kapcsola-tokból meríti az egyes leckék anyagát.

Az etika olyan tartalmakat dolgoz fel, amely az összes tantárgy közül a legátfogób-ban foglalkozik a korosztályotok legfontosabb gondjaival. Ezzel függ össze, hogy az egyes leckék anyagának megtárgyalása, eltérően a többi tantárgyétól, nem foglal-ható bele a 45 perces órakeretbe. A tankönyv minden egyes témának olyan indítást ad, amely többirányú tárgyalási lehetőséget nyújt, de nem határozza meg a vég-szót. Az egyes témákat vitákkal, szituációs játékokkal, a Tanakodók feldolgozásával, a kérdésekre adott válaszokkal, képelemzésekkel, s természetesen tanári segítséggel ismerhetitek meg. Ezekre annál is inkább szükség van, mert az etika tanulása „be-szélgetős” órákat kíván meg.

A tananyag szerteágazó, sok vitát, egyéni megnyilvánulást igénylő, problémákat felvető témakörei megoldására kevés az idő. Ha egy-egy tanórán nem tudunk lezár-ni egy-egy leckét, nem jelenthet gondot, hiszen a leckék témakörei egymásba fo-nódnak. Az egyikben felvetett vitaanyag újra és újra előbukkan egy másikban, jelez-ve azt, hogy az élet fontos vagy kevésbé fontos kérdései összefüggnek egymással. Az etika tanulásakor nem lexikális adatok megtanulásáról, hanem a ti érzéseitekről, gondolataitokról, életetek nehézségeiről vagy éppen könnyebbé tételéről van szó. A témák egymáshoz kapcsolódnak, összefüggés van köztük, ami természetes, hi-szen az etika az ember gondolkodásának, testi és lelki tulajdonságainak egy-egy szeletét tárgyalja.

Az új tantárgy tanulásához kedvet, kitartást és sok sikert kívánunk!

A szerzők

Bevezető

etika_2009.indd 3 etika_2009.indd 3 12/11/09 12/11/09

Page 5 - etika_2009.indd

This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »