This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »50
A legismertebb és legtöbbször használt erkölcsi fogalompár a jó és a rossz, az értékes és az értéktelen. A jó a cselekedetek, a tárgyak és a különböző jelenségek pozitív értékének megjelölésére szolgál. Erkölcsi jó* mindaz, ami érték, ami helyes. Megjelenik erényekben*, eszményekben, normákban. Erkölcsi rossz* minden, ami értéktelen, ami helytelen. Ez utóbbi jelenti a bűnre való hajlamot is, amely meg-nyilvánul például az ember magatartásában, gondolataiban, szavai-ban, cselekedeteiben.
Jó vagy rossz tulajdonságaink a mindennapi életben, a napi gyakor-lat során alakulnak ki. Létrejöttükben nagy szerepe van a nevelés-nek és az önnevelésnek. A rossz tulajdonságok kialakulásában sze-repet játszik a nevelés elhanyagolása, vagy éppen a rossz példa is.
8. Az erkölcsi jó
„Az erkölcsi jó követése a boldogság feltétele.”
(Arisztotelész 1 )
Idézz fel olyan eseteket, amikor jót, és olyat is, amikor rosszat cse- •
lekedtél! Mivel jutalmaztak, illetve mivel büntettek e cselekedeteid után •
a szüleid?
Mit tettél volna te az indián helyében? Indokold meg a válaszo- • dat! Ha voltál már hasonló helyzetben, meséld el a történetét! • Mikor mondják rád a szüleid, hogy jó gyerek vagy, és mikor azt, •
hogy rossz? Megegyezik-e szüleid értékítélete azzal, amit baráta-id mondanak rólad hasonló esetekben? Miért térhet el a szüleid és a barátaid véleménye egymástól?
Gyűjtsd össze és írd le jó és •
rossz tulajdonságaidat! Vá-laszd ki ezt követően vala-mely osztálytársadat, s jelle-mezd őt is írásban! Olvasd fel a társadról írottakat úgy, hogy ne mondd meg, kiről van szó! Ha a többiek ráismernek, jó volt a jellemzés! Amikor te ke-rülsz sorra, hasonlítsd össze az elhangzottakat azzal, amit magadról írtál!
Természetesen az összeha-sonlítást mindenki magában végezze el. Ha komolyan ve-szitek a feladatot, nagyon ta-nulságos lehet. Próbáljátok ki!
Mit kérnél a tündérektől? •
Indián mese
Egy indián dohányt kért a fehér embertől. Az illető belenyúlt a zsebébe, és át-nyújtott egy marék dohányt. Másnap megjelent az indián, és adott a fehér em-bernek egy dollárt, amit a neki ajándékozott dohány között talált.
– Miért nem tartottad meg, hiszen nem nagy pénz ez – kérdezte csodálkozva a fehér ember. – Nem is tudtam róla.
– Itt, a szívemben – felelte az indián – egy jó és egy rossz ember lakik. A jó em-ber ezt mondta: „Add vissza a pénzt, amit nem neked szántak.” A rossz ezt ja-vasolta: „Tartsd meg nyugodtan, hiszen semmiség az egész!” Így vitázott ben-nem a két ember, és hogy véget vessek a vitának, visszahoztam a pénzedet.
Kovács Margit: Jó és rossz tündér
1 Arisztotelész (Kr. e. 384–322): görög tudós, filozófus
A jó és a rossz harca
etika_2009.indd 50 etika_2009.indd 50 12/11/09 12/11/09
This is a SEO version of etika_2009.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »