This is a SEO version of borito_ok_nagy.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »◆
közös neve. Írásban a közneveket kis kezdôbetûvel írjuk.
melléknév ◆ A melléknév élôlények, élettelen dolgok tulajdonságát megnevezô szófaj. A tulaj-donságok mértékét a melléknév fokozásával fejezzük ki.
melléknév fokozása ◆ A tulajdonságok különbözô mértékét a melléknév fokozásával fejezzük ki. Háromféle fokozatot különböztetünk meg: alapfok, középfok, felsôfok. A középfok jele -bb, a felsôfok jele a leg- és a -bb.
mondat ◆ Gondolatainkat mondatokban közöljük. Amondatot szavak egymáshoz kapcsolásával alkotjuk. Beszédünkben a mondat kezdetét és végét hanglejtésünkkel érzékeltetjük. A mondat végén rövid szünetet tartunk. Írásban a mondatot nagybetûvel kezdjük, a végére írásjelet te-szünk.
mondatfajta ◆ Beszédünkben és írásunkban közlünk, kérdezünk, felkiáltunk, kérésünket, óha-junkat mondjuk el másoknak. Ezeket a beszélôi szándékokat különbözô mondatfajtákkal (kije-lentô, kérdô, felkiáltó, felszólító vagy óhajtó mondattal) fejezzük ki. Beszédünkben a különbözô mondatfajtákat hanglejtésünkkel érzékeltetjük. Írásban mondatvégi írásjellel (pont, kérdôjel, felkiáltójel) jelöljük a mondat fajtáját.
múlt idejû ige ◆ A múlt idejû ige azt fejezi ki, hogy a cselekvés, történés, létezés már végbe-ment, megtörtént. A múlt idô jele magánhangzó után a -tt, mássalhangzó után a -t.
névelô ◆ A fônevek elôtt álló a, az, egy szavakat névelôknek nevezzük. A névelônek két fajtája van: a határozott és a határozatlan névelô.
óhajtó mondat ◆ Az óhajtó mondattal kívánságainkat, óhajunkat, vágyainkat fejezzük ki. Írás-ban az óhajtó mondat végére felkiáltójelet (!) teszünk.
rokon értelmû szavak ◆ A rokon értelmû szavak jelentése azonos vagy nagyon hasonló.
személyes névmás ◆ Az én, te, ô, mi, ti, ôk szavak személyek nevét helyettesíthetik.
szó ◆ A mondatok szavakból állnak. A szó beszédünk legkisebb értelmes része.
szófaj ◆ A szavakat jelentésük alapján csoportokba sorolhatjuk. Ezeket a szócsoportokat szófa-joknak nevezzük.
toldalék ◆ A toldalékokat mondatalkotáskor illesztjük a szavakhoz, hogy mondattá fûzzük ôket. Egy szó több toldalékot is kaphat.
tulajdonnév ◆ A fônév egyik fajtája. A tulajdonnév valakinek vagy valaminek a saját, megkülönböztetô neve. Írásban a tulajdonneveket nagy kezdôbetûvel írjuk.
135
This is a SEO version of borito_ok_nagy.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »