This is a SEO version of fog3_borito.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »20
Az anyaggyûjtés módjai
a) Ha fogalmazást írsz, a kiválasztott témához anyagot (ismereteket, adatokat, tényeket, ötleteket stb.) kell gyűjtened. Ezt többféle módon is megteheted: A) megfgyeléssel (tapasztalással), B) olvasással,
C) visszaemlékezéssel (élmény alapján), D) elképzeléssel.
b) Olvassátok el a következő szövegrészleteket! Szerintetek melyik anyaggyűjtési módot választotta az író? Írjátok a megfelelő betűjelet a szövegek melletti keretbe!
Maminti, a picike zöld lány méregbe gurult. Zöld szeme villámokat szórt. – Ostobák! – mondta.
A ruhájából elővett egy zöld varázspálcát. Akkorát, mint egy negyed fog-piszkáló. Suhintott vele. Mind sóbálvánnyá váltak. Csak a szemük forgott ijed-ten. Maminti odasétált köztük a fához. Csak úgy fél kézzel megemelte.
(Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő)
Mátyás király híres-nevezetes könyvtára a Corvina. Ez a latin szó „Hollós”-t jelent. Az elnevezés onnan származik, hogy Mátyás király címerében egy feke-te holló van, amely aranygyűrűt tart a csőrében. Ennek a könyvtárnak minden egyes könyvén ez a címer hirdeti, hogy Mátyás király könyvtárából való.
(Hegedűs Géza: Mátyás király)
Sokat sírtunk, sokat kacagtunk azon a télen. Voltak gonosz, makacs betűk, amelyek nem akartak szót fogadni. És voltak kedves, derék, barátságos betűk, amiket az én ügyetlen ujjam is egyszerre elő tudott hívni…Az O betűre mindig úgy fogok gondolni, mint az áldásra nyitott szájra.
(Móra Ferenc: Hogyan tanultam meg olvasni?)
Még abban az órában hozzáfogtak a fészekrakáshoz. Az eresz szögletében ra-gasztották meg gömbölyű kis fészküket, maguk gyúrta sárból, szalmatörekből. Nincs az a kőművesmester, aki fürgébben dolgozna náluk. S ahogy a sarat hord-ták, rakták, gömbölyítették, minden mozdulatnál mondtak valamit.
(Móra Ferenc: A fecskék)
Írj az olvasókönyved tartalomjegyzékéből egy-egy címet az anyaggyűjtés módjaihoz! Hogyan gyűjthetett tapasztalatokat művéhez az író?
Megfgyelés (tapasztalat): _ _____________________________________________ Olvasás: _ ___________________________________________________________ Elképzelés: __________________________________________________________ Emlékezés (élmény): _ _________________________________________________
1.
2.
fogalmazas3.indd 20 2/21/11 2
This is a SEO version of fog3_borito.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »