This is a SEO version of kornyezetismeret3_TK_borito.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »67
aháztartásokban a tisztálkodás, a főzés, mo-sás, mosogatás, Wc-öblítés során tiszta ivó-vizet használunk fel. Egy-egy ember naponta akár 100-150 litert is elhasznál. a tiszta víz-ből így szennyvíz lesz. a szennyvizet tisztíta-ni kell! ha tisztítatlanul kerül a környezetbe, szennyezi a folyókat, tavakat; talajba szivá-rogva károsítja az ivóvízkészletet is.
anyagok többsége a szén-, a földgáz- és a kőolajszár-mazékok (benzin, dízelolaj, fűtőolaj) elégetéséből származik. a nagyvárosokban a szennyezés fő oko-zója a gépjármű-közlekedés.
agépjárművekkipufogógázai, az ipari üzemek szeny-nyező anyagai (füst, korom, por) a nagyvárosok felett felhalmozódhatnak, és kialakul a füstköd (szmog).
Hogyan lehetne a közlekedésből származó szennyező anyagok mennyiségét csökkenteni?
A szennyezett levegőjű környezetben az emberek gyakrabban betegszenek meg. a belélegzett káros anyagok lerakódnak a tüdőben, ezért az kevesebb oxigént tud felvenni.
Milyen anyagokat használnak fel fűtésre és meleg víz előállítására az iskolában és a lakásotokban? Melyik fűtőanyag bocsátja ki a legtöbb, és melyik a legkeve-sebb szennyező anyagot a légtérbe?
Tudjátok-e, hogyan lehet a fűtéssel és a meleg vízzel takarékoskodni?
a jó minőségű víz a növényeknek, állatoknak és az embereknek a nélkülözhetetlen tápanyaga.
A vízkészletek megőrzése ezért mindenki számára alapvető feladat!
a lakóhelyeken nagy mennyiségű szemét, háztartá-si hulladék keletkezik. hazánkban minden ember után évente 350 kilogramm. az összegyűjtött sze-metet égetőműben elégetik, vagy erre a célra kiala-kított lerakóhelyeken tárolják.
Hová kerül a lakóhelyeteken összegyűjtött szemét? Mit tehetünk azért, hogy kevesebb szemét keletkezzen? Tudjátok-e, mit jelent a környezetbarát csomagoló-anyag?
Szennyvíztisztító
Különválogató (szelektív) hulladékgyűjtés
Környezetszennyezés a város szélén
Egy ember által „termelt” éves papírhulladék tömege 100 kg. Tudjátok-e, miből készül a pa-pír? Beszéljétek meg, milyen összefüggés van a hulladék pa-pírgyűjtés és az erdők védelme között!
Ellenőrizd a tudásodat! • Milyen emberi beavatkozá-sok miatt változik meg a ter-mészetes környezet?
• Mi mindennel szennye-ződhet a levegő és a folyók, tavak vize?
• Milyen káros hatásai van-nak a füstködnek?
• hogyan lehet megvédeni, és takarékosan felhasznál-ni az ivóvizet?
This is a SEO version of kornyezetismeret3_TK_borito.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »