This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »149
A cserhát mélyén megbúvó hollókô olyan, mint egy mesebeli falucska. Fatornyos temp-loma köré csoportosulnak magas tetejû házai, széles ereszpárkányaikkal és körbe-futó faoszlopos tornácaikkal. A fôutcáján sorakozó épületek a palóc népi építészet remekei. A település szerkezete az egyutcás falutípusnak felel meg. Van egy központi út, és erre merôlegesen épültek a házak, családonként.
hollókôn és néhány szomszédos kisköz-ségben még gyönyörködhetünk a palócok színpompás népviseletében. A fôutcán vasárnap délelôttönként sokszínû selyem-bôl készült, harang alakú szoknyákban sétálnak a lányok. Gyöngyökkel és aranyos
csipkékkel díszített fejkendôik csillognak, ragyognak a napfényben.
Ez a kis község a fölötte magasodó várról kapta a nevét. A monda szerint egy gôgös nemesúr kezdte el építtetni a várat a hegy-tetôn. még nem volt vele készen, amikor asszonyt rabolt magának, és idehozta épülô várába. Az asszonynak azonban volt néhány szelídített hollója, s ezek éjszakánként mind elhordták azokat a köveket, amelyeket a kômûvesek nappal felraktak. A vár csak akkor épült fel, amikor a rabságban tartott asszony visszakapta szabadságát. Valójában a vár a tatárjárás után épült fel, ettôl az idôtôl jegyzik a falu történetét. hollókô ma a világörökség része.
Hollókô
Kérdések,feladatok
1. Fogalmazd meg, miért mesebeli falucska Hollókô!
2. Nézzetek utána, milyen a palóc népviselet! Mutassátok be egymásnak! 3. Beszéljétek meg, honnan ered a település neve!
a ntaLFFy g yuLa
hetsznvilag.indd 149 2/21/11 3
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »