This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »83
Tudni illik, hogy mi illik
Köszönés
Elsôként a köszönést kell megtanulni, vagyis azt, hogy találkozáskor, búcsúzáskor hogyan köszöntsük ismerôseinket, rokonainkat. Nagyon szép magyar köszöntések a kü lönbözô napszakokra vonatkozó jókíván ságok. Jó reggelt, jó napot, jó estét, jó éj szakát kívánva köszönthetjük a legszebben egymást. A széles mosollyal mondott „Jó napot kívánok” nem azonos az odavetett „Jó napot”tal.
A gyermekek köszönthetik szüleiket, nagyszüleiket, illetve a hölgyeket „Kezét csókolom”mal. A köszönés elmulasztása illetlen! Az köszönjön elôbb, aki elôbb látja meg az ismerôsét, hozzátartozóját, az, aki belép egy helyiségbe; fatalabb az öregnek; férf a nônek.
Bemutatkozás
Bemutatkozásnál mindig a teljes nevünket mondjuk hangosan és érthetôen, annak a személynek a szemébe nézve, akinek be mutatkozunk.
Kézfogás
Nálunk az egyik legáltalánosabb üdvözlé si forma a kézfogás. Mindig a vendéglátó nyújtja a kezét a vendégnek, idôs a fatal nak, nô a férfnak. Vagyis éppen fordítva, mint ahogy a szóbeli köszöntésnél ajánlot tuk. A kinyújtott kezet illetlenség nem elfo gadni, még akkor is, ha az illemszabályok szerint éppen nem neki kellett volna kezet nyújtani.
A jó kézfogás határozott, de nem szoron gatás és nem rángatás.
Megszólítás
Általános szabály, hogy a családon kívüli fel nôtteket a gyerekek magázzák. A felnôttek nél a megszólítás lehet … néni, … bácsi. Illetlen az olyan megszólítás, amely csak fgyelemfelhívást fejez ki. Ilyen a füttyentés, a hé, a halló kiabálása.
Az ismerôs gyereket mindig a keresztne vén szólítsd meg! Esetleg becenevet is hasz nálhatsz, de csak akkor, ha a megszólított ezt szívesen fogadja, szívesen használja.
hetsznvilag.indd 83 2/21/11 3
This is a SEO version of hetsznvilag.indd. Click here to view full version
« Previous Page Table of Contents Next Page »