Page 71 - Iresz_86ig.qxd

This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

69

Az ôz igazából nem erdei állat, csak rej-tôzködés céljából bújik oda. Nyílt területe-ken, mezôgazdasági földeken él. Elsôsorban hajnalban és alkonyatkor mozog, de nap-közben is találkozhatunk legelészô csoport-jaival.

Az ôz nem fél a víztôl, nagyobb folyókon is átúszik. Az ôzcsalád tagjai: a bak, mely kicsi, de éles agancsát ôsszel elhullatja. Ta-vaszra ismét kinô, mert ez fontos fegyvere az ôzsutákért vívott harcban. A suta 1–3 gi-dát ellik. A gidák hamar barátságot kötnek az emberrel. Kedvesek, szelídek. Ugye, is-mered az „Öreg néne ôzikéje“ címû verses mesekönyvet? Ez a könyv egy ôzgida és egy öreg néne megható barátságának történe-tét meséli el.

Az ôz

Ôzbak törött aganccsal

Ôzmama gidájával

Milyen a testfelépítése a dámvadnak?

A dámvad

A dámvad bundája vörösesbarna jellegzetes fehér pety-tyezéssel. A kifejlett bikának úgynevezett lapátagancsa van. Testtömege 80–100 kg is lehet.

Hazánkban a dám elsôsorban a Dunántúl ligetes lomber-deiben él. Párzási idejük októberben és novemberben van. A bikák május-júniusban vetik le fejdíszüket. Az új agancs augusztusra fejlôdik ki. A dámtehén júniusban egy vagy két borjút ellik. A borjak fejlôdése lassúbb, mint az ôzé. Négy hétig a sûrûben rejtôzködnek, csak azután követik anyjukat.

Hol találkozhatsz a természetben az ôzekkel?

Page 71 - Iresz_86ig.qxd

This is a SEO version of Iresz_86ig.qxd. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »