Page 71 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

6

A Föld középpontja nagyon forró, ezért azt egy természetes hőforrásnak tekintjük. A geo-termikus energiát is felhasználjuk energia-termelésre (geo = föld, termo = meleg). Lefúr-nak a Föld mélyébe egy kilométer mély lyukat, amelyen a forró gőz a felszínre tör. A vízi erőművek a víz energiáját haszno-sítják. A víz mindig a magasabb területekről az alacsonyabb felé folyik. Egy folyó, egy vízesés vagy az apály és dagály (apály = a vízszint csökkenése, dagály = a víz szintjének emelke-dése) által mozgásban tartott tengervíz jelen-tős energiaforrás.

A Nap energiáját felhasználhatjuk fűtésre, vízmelegítésre. Vannak napelemes autók, órák, számológépek és más eszközök.

Érdekességek

• Hallottál már az energiafűzről? Mit tudsz róla?

• Az atomenergiát uránércből nyerik. Egy tonna urán felhasználásával annyi energiát nyernek, mint 25 ezer tonna szén elégetésével. Magyarországon 1981 óta működik Pakson atomerőmű. Az atomenergia évezredekig elláthatja energiával az emberiséget. Működése során nagyon sok veszélyes hulladék keletkezik. Az erőmű nagyobb meghibásodása esetén emberek ezrei hal-hatnak meg vagy tartósan megbetegedhetnek.

• Napelemes tetőcserép. Magyar találmány, Tóth Miklós Tamás kutatómunkájának eredménye. Előállítása lényegesen olcsóbb a hagyományos napelemekhez viszonyítva.

• Ma nálunk a hulladék nagy része szemétlerakókba kerül. Csak kis részét dolgozzák fel újra, és még kisebb mennyiséget égetnek el. Fejlett országokban a szemét elégetésével energiát fej-lesztenek.

Milyen energiaforrásokat ismersz? Melyek a megújuló energiaforrások? Milyen előnyei vannak a megújuló energiaforrásoknak?

Tervezz, rajzolj egy házat! Hogyan oldanád meg az energiaellátását környezetbarát módon?

A szélerőművek elektromos energiát termelnek Tiszalöki vízerőmű

Háztetőre szerelt napelemek

Page 71 - ap040908_kesz_konyv

This is a SEO version of ap040908_kesz_konyv. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »